Partia Teraz Europa, kierowana przez prezydenta Jakova Milatovicia, zdobyła 23 miejsca w 81-osobowym parlamencie w szóstych wyborach parlamentarnych w Czarnogórze.
Frekwencja wyniosła 56,7% na podstawie 542 468 zarejestrowanych wyborców
Partia Teraz Europa, kierowana przez prezydenta Czarnogóry Jakova Milatovicia, ogłosiła w niedzielę zwycięstwo w przedterminowych wyborach mających wyłonić członków następnego zgromadzenia ustawodawczego.
Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, Europa Teraz zdobyła 25,6% głosów i 23 mandaty na podstawie 94,7% policzonych głosów.
Szef partii, Milojko Spajic, powiedział, że osiągnęli dobre wyniki, a rząd zostanie utworzony tak szybko, jak to możliwe.
Prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS), która była u władzy przez dziesięciolecia, wraz ze swoim tradycyjnym sojusznikiem Partią Liberalną (LP), Koalicją Albańską i Socjaldemokratami zdobyła 23,9% głosów i 22 mandaty.
Tymczasem ustępujący premier Dritan Abazovic powiedział, że jego koalicja Aleksa i Dritan nie znajdzie się poza następnym rządem, jeśli kraj chce stabilnego rządu.
„Proszę przedłożyć interes narodowy nad interes partyjny. Europa Teraz wygrała wybory, więc niech utworzy rząd” – powiedział.
Koalicja Na Rzecz Przyszłości Czarnogóry zdobyła 13 mandatów z 14,8% głosów, koalicja Aleksa i Dritan zdobyła 12,3% i 11 mandatów, Partia Bośniacka (BS) zdobyła 6,8% i 6 mandatów, Socjalistyczna Partia Ludowa (SNP) – Sojusz Demokratyczny (Demos) zdobyła 3% i 2 mandaty, koalicja Forum Albańskie zdobyła 2% i 2 mandaty, Sojusz Albański zdobył 1,5% i 1 mandat, a Chorwacka Inicjatywa Obywatelska (HGI) zdobyła 0,6% i 1 mandat.
Frekwencja wyniosła 56,7% na podstawie 542 468 zarejestrowanych wyborców.
Czarnogórscy wyborcy udali się w niedzielę do urn, aby wybrać członków następnego zgromadzenia ustawodawczego w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
Wyborcy w małym bałkańskim kraju liczącym 619 211 mieszkańców wybrali członków 81-osobowego parlamentu w szóstych wyborach powszechnych od czasu przejścia kraju na system wielopartyjny w 1990 roku.
Piętnaście koalicji i partii wzięło udział w wyborach, które rozpoczęły się o 7 rano czasu lokalnego i miały potrwać do 8 wieczorem.
Przedterminowe wybory powszechne zostały zwołane przez byłego prezydenta Milo Djukanovica w obliczu wotum nieufności wobec rządu, kierowanego przez premiera Dritana Abazovica.
Może to w końcu przynieść stabilną administrację po prawie trzech latach ciągłych zawirowań politycznych, w których dwa rządy zostały obalone, w tym jeden kierowany przez Demokratyczną Partię Socjalistów (DPS), który został przegłosowany w sierpniu 2022 r., kierowany wówczas przez Djukanovicia.
Gospodarka była w centrum uwagi wyborców, ponieważ następny rząd musi poradzić sobie z wysokim długiem publicznym i reformami UE.
Oficjalne dane pokazują, że dług publiczny Czarnogóry wynosi 70,77% produktu krajowego brutto (PKB), podczas gdy roczna inflacja wynosi 15%.
Proces formowania nowego rządu, który rozpoczął się po tym, jak administracja ustępującego premiera Abazovica nie uzyskała w zeszłym roku wotum zaufania, przekształcił się w kryzys polityczny.
Rząd Abazovicia wywołał kontrowersje po podpisaniu „fundamentalnego porozumienia” z patriarchą Serbskiego Kościoła Prawosławnego Porfirijem w celu nadania kościołowi „oficjalnego statusu” w Czarnogórze.
Podczas gdy pro-serbskie partie zaproponowały ustawodawcy Miodragowi Lekicowi utworzenie nowego rządu, Djukanovic odmówił mu mandatu, uzasadniając to tym, że nie spełnił on niezbędnych warunków.
Lekic otrzymał później mandat do utworzenia rządu po przyjęciu ustawy, która ograniczyła uprawnienia prezydenta w tworzeniu rządu, ale nie uzyskał większościowego poparcia w parlamencie.
Sondaże sugerują, że żadna partia ani koalicja nie będzie w stanie samodzielnie utworzyć rządu, a obawy rosną, że kolejna niestabilna administracja może stworzyć nowe przeszkody w coraz bardziej oddalających się perspektywach członkostwa Czarnogóry w UE.
Z drugiej strony, wyborcy chcą rządu bez „kryzysów” i kraju stale zbliżającego się do UE.
Zgodnie z czarnogórskim prawem, wybory powszechne odbywają się co cztery lata, a partia musi przekroczyć 3% próg wyborczy, aby wejść do legislatury.
Według spisu powszechnego z 2011 r., Czarnogórcy i Serbowie stanowią największe grupy etniczne w kraju, a następnie Bośniacy, Albańczycy, Rumuni, Chorwaci i mniejsze.
Źródło: YS