Badanie przeprowadzone przez Health Metrics and Evaluation przewiduje, że infekcje i zgony osiągną szczyt na początku kwietnia. Źródłem niepokoju są nadchodzące uroczystości związane z Księżycowym Nowym Rokiem. Nieefektywność krajowych szczepionek i niski wskaźnik szczepień wśród seniorów mają duże znaczenie. Sytuacja zagraża ożywieniu gospodarczemu Chin.

Brak szczepień spowoduje śmierć miliona istot?
Pekin (AsiaNews) – Nagła decyzja Chin o zniesieniu surowych ograniczeń COVID-19, po powszechnych protestach, może doprowadzić do ponad miliona zgonów w 2023 roku, tak wynika z badań amerykańskiego Institute of Health Metrics and Evaluation (IHME).
W opublikowanym w lipcu badaniu School of Public Health na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju prognozuje jeszcze gorszy scenariusz: 1,55 mln zgonów w ciągu sześciu miesięcy, jeśli ograniczenia zostaną zniesione.
Amerykańska grupa badawcza spodziewa się szczytu zgonów na początku kwietnia, kiedy to jedna trzecia z 1,4 miliarda mieszkańców Chin zostanie zarażona, a liczba zgonów wyniesie 322 000.
Przede wszystkim obawia się, że infekcje mogą wzrosnąć w przyszłym miesiącu podczas świąt Księżycowego Nowego Roku.
Odkąd dziesięć dni temu rząd zniósł wiele środków ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, krajowe władze sanitarne nie odnotowały żadnego zgonu. Oficjalnie liczba zgonów wynosi 5 235.
Według Worldometer, USA jest rekordzistą pod względem liczby zgonów, 1,1 miliona w ciągu prawie trzech lat, a następnie Indie (530 000), Rosja (392 000) i Meksyk (330 000).
Tworząc swoje prognozy, IHME wzięło pod uwagę pewne kwestie, takie jak duża pula osób podatnych na zachorowanie w Chinach, mniejsza skuteczność szczepionek oraz niski wskaźnik szczepień wśród osób powyżej 80 roku życia (około osiem milionów w tej grupie wiekowej jest nieszczepionych).
Co więcej, około 164 mln osób w Chinach choruje na cukrzycę, która jest czynnikiem ryzyka zakażenia. Sytuacja w zakresie szczepień jest tak zła, że wielu Chińczyków zdecydowało się zapłacić za zaszczepienie się w Makau preparatem niemieckiej produkcji BioNTech.
Wysoka liczba zakażeń i ofiar, wraz z silną presją na krajowy system opieki zdrowotnej, grozi stłumieniem nadziei władz na szybkie ożywienie chińskiej gospodarki, która przeżywa najgorszy okres w ciągu ostatnich 30 lat.