Coraz większym zainteresowaniem cieszy się to świadczenie. Warto wiedzieć, że ulga rehabilitacyjna powstała dla podatników, którzy mieli np. rozmaite wydatki dotyczące kwestii rehabilitacyjnych lub związanych z ułatwieniem wykonywania różnych czynności życiowych.
Ulga rehabilitacyjna: kiedy można z niej skorzystać?
To świadczenie jest przyznawane w kilku przypadkach. Jak już wiesz, można z niego skorzystać, jeśli miałeś wydatki dotyczące np. rehabilitacji. Co ważne, należy je potem odpowiednio potwierdzić, dlatego trzeba zbierać dokumenty związane z tym zagadnieniem. Poza tym ulga rehabilitacyjna jest przyznawana osobom niepełnosprawnym lub ludziom, którzy mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Jest tutaj jednak pewien „haczyk”. Mianowicie dochody osoby niepełnosprawnej (która znajduje się na utrzymaniu) nie mogą przekroczyć 12-krotności kwoty renty socjalnej (określonej w specjalnej ustawie o rencie socjalnej).
Ulga rehabilitacyjna: co można w jej ramach odliczyć?
Wydatki w obrębie tego zagadnienia można podzielić na nielimitowane i limitowane. Jeśli chodzi o koszty z tej pierwszej kategorii, to tutaj jest możliwość odliczenia pełnej kwoty poniesionego wydatku. W przypadku wydatków limitowanych, jest zaś opcja odliczenia limitowanej kwoty poniesionego wydatku (w tym aspekcie występuje zatem tak zwany limit „górny” i „dolny”). Co konkretnie jest tutaj akceptowane? Do wydatków nielimitowanych można zaliczyć np. konieczność przystosowania domu lub mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Tak, by mogła ona codziennie swobodnie funkcjonować.
Podobnie jest w przypadku adaptacji odpowiednich pojazdów mechanicznych. Do tej grupy zaliczamy także np. konieczność zakupu odpowiedniego sprzętu do rehabilitacji. Jeśli zaś chodzi o drugą opcję, to tam znajdują się np. wydatki dotyczące zakupu niektórych leków, pieluchomajtek, czy opłacenie przewodników. Jeśli nie wiesz, co możesz odliczyć i jak to zrobić, to poproś o wsparcie urzędników. Po to, by potem dokładnie, bez błędów wypełnić swój PIT.