Czasami rodzice tracą władzę rodzicielską nad swoimi pociechami. Oczywiście, dzieje się to w skrajnych przypadkach. Jakie są tutaj w ogóle stosowane sankcje? Co powoduje, że władza rodzicielska jest odbierana? Jak można ją odzyskać? Sprawdź, które kwestie są dla Sądu kluczowe.
Spis treści
Władza rodzicielska nie jest dana raz na zawsze…
Należy zatem o tym pamiętać. Wobec rodziców, którzy nie do końca dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków, są stosowane rozmaite kary. Władza rodzicielska może być m.in. zawieszona lub ograniczona. W najbardziej skrajnych sytuacjach prawa są na tej płaszczyźnie całkowicie odbierane. Co ważne, ma to charakter trwały. Na szczęście można z powrotem odzyskać prawa rodzicielskie. To jednak wcale nie jest takie proste…
Rodzice muszą udowodnić, że się poprawili
Państwo co do zasady nie ma zamiaru ingerować w życie obywateli, chociaż jak wiadomo jest z tym różnie. Przepisy przepisami, a codzienna rzeczywistość często się od tego różni. W tym aspekcie rodzice muszą generalnie naprawdę mocno „postarać się”, by prawa rodzicielskie zostały im całkowicie odebrane. Może chodzić np. o stosowanie przemocy lub brak zapewniania normalnego funkcjonowania poprzez nałóg alkoholowy itp.
Ok, ale co można zrobić, by potem te zabrane prawa rodzicielskie odzyskać? Istotna jest tutaj przyczyna wystąpienia tej sytuacji. Czyli jeśli np. rodzice byli alkoholikami, to muszą udowodnić, że się zmienili. Słowa to jedno. Liczą się czyny. W związku z tym trzeba np. udać się na odwyk i odbyć leczenie. Oczywiście, warto gromadzić odpowiednie dokumenty, opinie lekarzy itp. dotyczące tego zagadnienia. Dla arbitra rozpatrującego konkretną sprawę szczególne znaczenie ma to, co spowodowało odebranie praw rodzicielskich i czy ta „przyczyna” ustała. Bardzo ważne jest to, aby miało to charakter trwały. Czyli np. we wniosku trzeba wykazać, że dana osoba nie pije już od kilku miesięcy itd.
Co jeszcze jest ważne dla Sądu?
Kluczowe jest to, że Sąd może przywrócić zabrane wcześniej prawa rodzicielskie, ale nie ma obowiązku tego zrobić. Nawet jeśli np. alkoholik przeszedł odwyk i jest od wielu miesięcy w 100% trzeźwy. Dla Sądu spore znaczenie ma także to, czy np. dana osoba będzie w stanie zapewnić odpowiednie, godne warunki swoim pociechom, jeśli te znowu trafią pod jej skrzydła. Jak widać, jest to dość skomplikowane.
Źródło: synonimy