UNICEF prosi o 62,5 miliona dolarów na zwiększenie działań zapobiegawczych i reagowania w ciągu najbliższych 5 miesięcy

Istnieje znaczne ryzyko, że choroba rozprzestrzeni się na części kraju
UNICEF w Kongu podał w piątek, że w kraju odnotowano co najmniej 31 342 podejrzanych lub potwierdzonych przypadków cholery, a w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2023 r. zginęło 230 osób w tym wiele dzieci.
Podano, że w najbardziej dotkniętej prowincji, Kiwu Północnym, odnotowano ponad 21 400 potwierdzonych lub podejrzewanych przypadków, w tym ponad 8 000 dzieci w wieku poniżej 5 lat.
„Rozmiar epidemii cholery i spustoszenie, jakim grozi, powinny dzwonić na alarm” – powiedział Shameza Abdulla, starszy koordynator UNICEF DRC ds. sytuacji nadzwyczajnych. „Jeśli pilne działania nie zostaną podjęte w ciągu najbliższych miesięcy, istnieje znaczne ryzyko, że choroba rozprzestrzeni się na części kraju, które nie były dotknięte przez wiele lat”.
Powiedział, że istnieje również niebezpieczeństwo, że będzie się nadal rozprzestrzeniać w miejscach przesiedleń, gdzie systemy są już przeciążone, a ludność, zwłaszcza dzieci, jest bardzo narażona na choroby i potencjalną śmierć.
W 2017 r. cholera rozprzestrzeniła się w Kongo, w tym w stolicy, Kinszasie, prowadząc do prawie 55 000 przypadków i ponad 1 100 zgonów.
UNICEF powiedział, że prosi o 62,5 miliona dolarów na zwiększenie działań zapobiegawczych i reagowania na cholerę oraz kryzys WASH (woda, warunki sanitarne i higiena) w ciągu najbliższych pięciu miesięcy, który ma na celu dotarcie do 1,8 miliona ludzi, w tym 1 miliona dzieci, z bezpieczną wodą, zestawami higienicznymi, latrynami, materiałami medycznymi i przyjazną dla dzieci opieką nad cholerą. Obecnie apel jest finansowany w zaledwie 9%.
Źródło: Reuters