Prezydent Chorwacji powiedział w piątek, że wysiłki Unii Europejskiej mające na celu utrzymanie standardów demokratycznych w krajach członkowskich grożą rozerwaniem bloku i potępił wysiłki UE mające na celu finansowe ukaranie Węgier za rzekome naruszenie standardów państwa prawa.
Pytanie brzmi, ile szkód przyniosą nam sankcje ?
Prezydent Zoran Milanović złożył oświadczenia podczas konferencji prasowej w stolicy Węgier Budapeszcie po rozmowach ze swoją węgierską odpowiedniczką Katalin Novák. Milanović powtórzył częstą węgierską krytykę Unii Europejskiej, mówiąc, że blok ma zbyt duże uprawnienia wobec państw członkowskich i że ta nadmierna kontrola spowodowała Brexit i wypchnęła Wielką Brytanię z Unii.
UE nie powinna stać się, jak powiedział, Stanami Zjednoczonymi Europy, dodając, że procedury UE przeciwko Węgrom – które zamroziły miliardy euro w funduszach dla Budapesztu z powodu korupcji i problemów z praworządnością – grożą zniszczeniem 27-osobowego bloku.
Takie podejście między UE a Węgrami jest głęboko irytujące, powiedział, ostrzegając, że dzisiaj są to Węgry, jutro będzie to jakiś większy kraj, który będzie musiał dostać nauczkę.
Milanović wygrał wybory prezydenckie w Chorwacji pod koniec 2019 roku jako liberalny i lewicowy kandydat, kontrapunkt dla konserwatywnego rządu sprawującego obecnie władzę w najnowszym państwie członkowskim UE. Jednak od tego czasu zwrócił się w stronę populistycznego nacjonalizmu i krytykował politykę Zachodu zarówno wobec Bałkanów, jak i Rosji.
Milanović zyskał w ten sposób opinię prorosyjskiego, czemu zaprzeczał. Jednak w ostatnich miesiącach otwarcie sprzeciwiał się przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATO w związku z wojną na Ukrainie oraz szkoleniu wojsk ukraińskich w Chorwacji w ramach pomocy UE dla tego zwaśnionego kraju.
Podczas gdy głowy państw potępiły rosyjską agresję na Ukrainie i popierają jej integralność terytorialną, Milanović powiedział, że podobnie jak rząd Węgier nie popiera sankcji wobec Moskwy i scharakteryzował konflikt na Ukrainie jako wojnę zastępczą między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.
Pytanie brzmi, ile szkód przyniosą nam sankcje. Wyrządza szkodę Europie – powiedział Milanović. Udało nam się zbliżyć do siebie Rosję i Chiny. W czyim interesie to jest? Na wszystkie te pytania będę musiał odpowiedzieć ja, a zwłaszcza ci, którzy podejmują te decyzje w moim imieniu. Żądam odpowiedzi.
W piątek Novák powiedziała na konferencji prasowej, że z zadowoleniem przyjęła wejście Chorwacji 1 stycznia do strefy Schengen, obejmującej 27 państw, czyli strefy bez granic w Europie.
Wraz z wejściem Chorwacji do strefy, zlikwidowano płot graniczny oddzielający Węgry i Chorwację, co zdaniem Novák przyczyni się do rozwoju turystyki i ułatwi podróżowanie między sąsiadującymi krajami oraz przesunie zewnętrzne granice UE dalej na południe.
Novák wezwała również władze Ukrainy do poszanowania praw węgierskiej mniejszości etnicznej w zachodnim regionie Ukrainy – Zakarpaciu, gdzie, jak powiedziała, niedawno usunięto węgierskie flagi z instytucji publicznych, co nazwała ograniczeniem praw mniejszości.
Źródło: AP News