Chorwacja ostatecznie zakończyła swój długotrwały spór z węgierskim koncernem naftowym i gazowym o chorwacką grupę petrochemiczną INA.
MOL wygrał sprawę arbitrażową w grudniu 2016
Chorwacja zapłaci MOL-owi 235 milionów dolarów po przegraniu serii arbitrażów i rozpraw sądowych w sprawie umowy z 2009 roku, która pozwoliła MOL-owi uzyskać dominującą pozycję w INA.
Węgierski gigant naftowy nabył w 2003 roku 25% plus jeden udział w INA, który wzrósł do 49% w 2009 roku, kiedy MOL uzyskał kontrolę nad prawami do zarządzania spółką na mocy umowy z państwem chorwackim, które posiada blisko 45% udziałów w INA.
W 2014 roku Chorwacja zwróciła się do Trybunału Arbitrażowego przy Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL) w Genewie w celu anulowania umowy z 2009 roku.
Rząd chorwacki twierdził, że MOL uzyskał kontrolę nad INA w wyniku korupcji i nie wywiązał się ze swojego zobowiązania zawartego w umowie akcjonariuszy do inwestowania w chorwackie rafinerie ropy naftowej. Strona chorwacka twierdziła również, że MOL naruszył chorwackie prawo o spółkach handlowych.
MOL wygrał sprawę arbitrażową w grudniu 2016 roku, ale następnie Chorwacja zwróciła się do Federalnego Sądu Najwyższego Szwajcarii o kontrolę orzeczenia. W październiku 2022 roku Federalny Sąd Najwyższy Szwajcarii odrzucił ten wniosek.
Ze swojej strony MOL na początku 2014 roku wniósł pozew do Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID) w Genewie, twierdząc, że rząd chorwacki nie wypełnił pewnych obowiązków umownych i zobowiązań zawartych w umowie z 2009 roku.
W lipcu ubiegłego roku trybunał ICSID orzekł, że Chorwacja wyrządziła „znaczne szkody” chorwackiej spółce zależnej MOL-a, INA, za to, że nie przejęła działalności spółki energetycznej w zakresie handlu gazem, a także za naruszenie zobowiązań umownych dotyczących cen gazu i opłat licencyjnych, i przyznał 236 milionów dolarów wraz z odsetkami. Sąd arbitrażowy w Genewie odrzucił wszystkie roszczenia Chorwacji dotyczące łapówkarstwa, ładu korporacyjnego i rzekomych naruszeń umowy akcjonariuszy z 2003 roku.
Minister Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Davor Filipovic powiedział w chorwackiej telewizji publicznej, że rząd zapłaci zasądzoną kwotę. Filipovic powiedział, że ostateczna decyzja w tej sprawie została podjęta przez radę doradczą ds. INA w środę, po omówieniu raportów chorwackich ekspertów prawnych przygotowanych na wniosek rządu.
Rząd chorwacki będzie pracował nad zmianą modelu ładu korporacyjnego w INA i nadal planuje odkupić udziały MOL-a w spółce, powiedział Filipovic i podkreślił, że sprzedaż spółki była poważnym błędem.
Minister gospodarki Davor Bozinovic powiedział w wywiadzie dla publicznego nadawcy HRT, że 235 mln USD zostanie wypłacone w tym roku, a wydatki zostały uwzględnione w planie budżetowym na rok 2023.
Chorwacki sąd najwyższy podtrzymał w październiku wyroki skazujące byłego premiera Chorwacji Ivo Sanadera za rzekome przyjęcie łapówki od szefa MOL Zsolta Hernadiego. Pod koniec 2019 roku Sanader został skazany na sześć miesięcy więzienia, natomiast Hernadi otrzymał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności. Hernadi nie stawił się na rozprawę. Wyroki zostały zaskarżone zarówno przez USKOK, część prokuratury państwowej, jak i przez oskarżonych
Źródło: BNE