Koła łazika zostały również zaprojektowane tak, aby pozostawić odciski godła Indii na powierzchni Księżyca.

Łazik Chandrayaan-3 mają przeprowadzić na Księżycu eksperymenty naukowe
Indyjska misja Chandrayaan-3 przekroczyła kolejny kamień milowy wraz z wyjściem łazika misji z lądownika w celu zbadania powierzchni Księżyca zaledwie kilka godzin po tym, jak kraj przeszedł do historii dzięki udanemu miękkiemu lądowaniu w pobliżu niezbadanego bieguna południowego Księżyca.
Sześciokołowy łazik o wadze 27 kg (60 funtów) – nazwany Pragyan, co oznacza „mądrość” w sanskrycie – wytoczył się na powierzchnię Księżyca około 1:30 czasu indyjskiego w czwartek (20:00 GMT w środę), korzystając z rampy lądownika, około cztery godziny po tym, jak indyjska agencja kosmiczna Isro dokonała historycznego lądowania na Księżycu.
Zarówno łazik, jak i lądownik zostały zaprojektowane tak, aby funkcjonować przez jeden księżycowy dzień, czyli około 14 dni na Ziemi.
Łazik, zaprojektowany do poruszania się z prędkością 1 cm/s, jest wyposażony w instrumenty do badania składu atmosfery Księżyca. Obejmują one spektrometr promieniowania rentgenowskiego cząstek alfa (APXS) i spektroskop rozpadu indukowanego laserem (LIBS).
APXS przeanalizuje skład pierwiastkowy powierzchni Księżyca i oceni skład pierwiastków takich jak magnez i aluminium w glebie księżycowej wokół miejsca lądowania.
Koła łazika są również zaprojektowane tak, aby pozostawić na powierzchni Księżyca odciski Isro i godła narodowego Indii – Lwiej Stolicy Aśoki w Sarnath.
Ponieważ na Księżycu nie ma wiatru, który mógłby zakłócić jego glebę, oczekuje się, że odciski łazika pozostaną na powierzchni Księżyca na zawsze.
„Jeszcze raz gratuluję zespołowi ISRO i wszystkim współobywatelom udanego rozmieszczenia łazika Pragyan z wnętrza lądownika Vikram. Jego rozwinięcie kilka godzin po lądowaniu Vikrama oznaczało sukces kolejnego etapu Chandrayan 3”, powiedział prezydent Indii Droupadi Murmu na X, wcześniej na Twitterze.
Jeśli łazik zdoła znaleźć lód wodny na powierzchni Księżyca, może to zapoczątkować pośpiech w celu wykorzystania go jako surowca do wydobycia paliwa i tlenu z Księżyca.
Oszacowanie obecności lodu wodnego na powierzchni Księżyca może również wzbudzić nadzieję na dłuższą obecność człowieka na Księżycu i ułatwić przyszłe misje na inne planety.
Zarówno lądownik, jak i łazik Chandrayaan-3 mają przeprowadzić na Księżycu eksperymenty naukowe, których łączny koszt wyniesie około 63 mln funtów (82 mln USD).
Misja oceni właściwości termiczne powierzchni Księżyca za pomocą instrumentu o nazwie Chandra’s Surface Thermophysical Experiment (ChaSTE) oraz instrumentu o nazwie ILSA do pomiaru księżycowej aktywności sejsmicznej.
Przeprowadzą również badania zasięgu i przeanalizują środowisko gazowe i plazmowe Księżyca.
Cała misja została zaplanowana przy ograniczonym budżecie wynoszącym około 6,15 mld Rs lub 75 mln USD, czyli mniej niż koszt hollywoodzkich filmów science fiction, takich jak Interstellar i Grawitacja.
Źródło: Independent