W latach 1936-1945 w Sachsenhausen przetrzymywano ponad 200 000 więźniów.
W Sachsenhausen zginęło 100 000 osób
98-letni mężczyzna został oskarżony o współudział w morderstwie w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Niemczech.
Mężczyzna, którego nazwiska nie podano, miał „wspierać okrutne i złośliwe zabijanie tysięcy więźniów jako członek straży SS” w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w latach 1943-1945.
Działający od 1936 r. do kwietnia 1945 r. Sachsenhausen – znany również jako Sachsenhausen-Oranienburg – był obozem pracy znanym z obszaru eksperymentów medycznych. Po zakończeniu II wojny światowej, gdy obszar ten był okupowany przez Sowietów, był wykorzystywany przez tajną policję NKWD, później przemianowaną na KGB, jako obóz specjalny.
W latach 1936-1945 w Sachsenhausen przetrzymywano ponad 200 000 więźniów, z których dziesiątki tysięcy zmarło z głodu, chorób i pracy przymusowej, a także w wyniku eksperymentów medycznych i operacji eksterminacyjnych SS, w tym rozstrzeliwań, wieszania i gazowania.
Choć dokładne liczby różnią się, górne szacunki sugerują, że w Sachsenhausen zginęło 100 000 osób.
Oskarżony mężczyzna jest mieszkańcem hrabstwa Main-Kinzig, niedaleko Frankfurtu i jest oskarżony o ponad 3300 zarzutów współudziału w morderstwie w okresie od lipca 1943 do lutego 1945 roku.
Oskarżenie zostało złożone w sądzie stanowym w Hanau, a prokuratorzy zdecydują teraz, czy skierować sprawę do sądu. Jeśli sprawa posunie się naprzód, mężczyzna będzie sądzony zgodnie z prawem dotyczącym nieletnich, aby uwzględnić jego wiek w czasie popełnienia domniemanych przestępstw, a biegły psychiatra dodał, że podejrzany jest zdolny do stawienia się przed sądem przynajmniej w „ograniczonym zakresie”.
W ostatnich latach niemieccy prokuratorzy wnieśli kilka spraw, aby umożliwić ściganie osób, które pomagały w funkcjonowaniu nazistowskich obozów, jako współwinnych morderstwa.
W 2021 roku 96-letnia Irmgard Furchner została złapana wkrótce po ucieczce przed rozprawą sądową pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych podczas II wojny światowej.
W następnym roku Furchner otrzymała dwuletni wyrok w zawieszeniu za pomocnictwo i podżeganie do zabójstwa 10 505 osób oraz za usiłowanie zabójstwa pięciu osób podczas pracy jako stenografka i maszynistka w obozie koncentracyjnym Stutthof.
Oskarżono ją o współudział w funkcjonowaniu obozu, gdzie miała „pomagać i podżegać osoby odpowiedzialne w systematycznym zabijaniu osób tam uwięzionych”
W lipcu 2020 r. sąd w Hamburgu skazał 93-letniego nazistowskiego strażnika obozowego Bruno Deya za współudział w morderstwie podczas pobytu w obozie koncentracyjnym Stutthof w ostatnich miesiącach II wojny światowej.
Skazano go na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu po tym, jak został skazany za 5 232 zarzuty współudziału w morderstwie – co odpowiada liczbie osób, które prawdopodobnie zostały zabite w Stutthofie podczas jego pobytu tam w 1944 i 1945 roku.
Źródło: Independent