Jedna osoba zginęła, a dziesiątki zostały ranne w czwartek, gdy na kilka godzin przed finałem Pucharu Zatoki Perskiej na stadionie piłkarskim w Iraku doszło do zamieszek.
Finał który miał przynieść zaszczyt Irakowi
Przez długi czas pozbawiony możliwości organizowania międzynarodowych meczów piłkarskich, rozdarty wojną Irak liczył na to, że Puchar Zatoki Perskiej poprawi jego wizerunek, ale już został zmuszony do przeproszenia za błędy organizacyjne.
Tysiące kibiców, wielu bez biletów, od rana gromadziło się przed stadionem w głównym południowym mieście Iraku, Basrze, w nadziei na obejrzenie finału pomiędzy Irakiem i Omanem, który miał się rozpocząć o 19:00 czasu lokalnego.
„Jest jedna ofiara śmiertelna i dziesiątki osób lekko rannych” – powiedział lekarz.
Urzędnik ministerstwa spraw wewnętrznych podał taką samą liczbę ofiar. Duża liczba kibiców, wielu z nich bez biletów, zgromadziła się od samego rana, aby spróbować dostać się do środka – powiedział urzędnik.
Zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych pokazały morze ludzi na zewnątrz stadionu.
Premier Mohammed Shia al-Sudani przewodniczył spotkaniu z najważniejszymi ministrami i gubernatorem Basry, aby omówić specjalne środki na finał Pucharu Zatoki, jak podało jego biuro.
Udał się do Basry, aby nadzorować sytuację na miejscu, dodano.
Wojsko wezwało kibiców do stosowania się do poleceń pracowników służb bezpieczeństwa dotyczących dostępu do stadionu, aby umożliwić zakończenie mistrzostw w cywilizowany sposób, który przyniesie zaszczyt Irakowi
Piłka nożna jest zdecydowanie największą dyscypliną sportu w Iraku, a rzadka możliwość oglądania meczów międzynarodowych w kraju przyciąga tysiące kibiców.
Turniej przyciągnął również tysiące zagranicznych kibiców, którzy przyjechali z sąsiedniego Kuwejtu, aby obejrzeć mecze w Basrze, niewiele ponad 50 kilometrów od granicy.
W Pucharze Zatoki Perskiej biorą udział Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen oraz Irak.
W tym roku odbywa się 25. edycja, ale po raz pierwszy Irak jest gospodarzem od 1979 roku, kiedy to Saddam Husajn przejął władzę.
Inwazja Saddama na Kuwejt w 1990 roku spowodowała zakaz gry w Iraku wydany przez FIFA.
Kolejne zakazy pojawiały się sporadycznie aż do początku ubiegłego roku z powodu wieloletniej wojny i niestabilności Iraku.
Jednak pomimo determinacji Iraku, aby udowodnić, że może bezpiecznie organizować międzynarodowe imprezy sportowe, turniej napotkał na trudności logistyczne, które spowodowały, że kibice z biletami oraz akredytowani dziennikarze zostali odrzuceni.
Irak został zmuszony do przeproszenia swojego sąsiada Kuwejtu po tym, jak w wyniku bójki w sekcji dla VIP-ów przedstawiciel jego przywódcy nie mógł uczestniczyć w ceremonii otwarcia.
Źródło: AFP