Z początkiem stycznia 2023 roku wzrosło minimalne wynagrodzenie. Teoretycznie może wydawać się, że to dobra zmiana. Warto jednak wiedzieć, że od tego poziomu jest zależnych kilka innych kwestii. A chodzi m.in. o kary za brak posiadania w odpowiednim terminie polisy OC. Z jakimi sankcjami trzeba się zatem liczyć od nowego roku?
Spis treści
Minimalne wynagrodzenie: ile wynosi w 2023 roku?
Warto dodać, że jeszcze w 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 3010 PLN brutto. Teraz najniższa płaca wzrosła o 480 PLN brutto. W związku z tym osoby zatrudnione np. na podstawie umowy o pracę nie powinny zarabiać mniej niż 3490 PLN brutto. To jednak nie koniec podwyżek. W tym roku czeka nas jeszcze jedna zmiana na tej płaszczyźnie. Od lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenie będzie bowiem wynosiło 3600 PLN brutto.
Poziom minimalnego wynagrodzenia a kary za brak OC
Pewnie teraz wielu z naszych czytelników zastanawia się, po co w ogóle o tym wspominamy w temacie dotyczącym polis i motoryzacji. Okazuje się, że te wszystkie zagadnienia są ze sobą połączone. Warto sobie zapamiętać, że maksymalna kara za brak posiadania polisy OC to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia (w przypadku samochodów osobowych). Jeśli zatem zapomnisz o tym zakupie, a przerwa w ubezpieczeniu będzie wynosiła więcej niż 14 dni, to teraz zapłacisz aż 6980 PLN. Jeszcze w grudniu poprzedniego roku ta sankcja wynosiła zaś „tylko” 6020 PLN. To nie koniec. Jeszcze gorzej wygląda połączenie minimalnego wynagrodzenia i kar w przypadku właścicieli np. samochodów ciężarowych. Wszak w tym przypadku maksymalna sankcja to… trzykrotność najniższej płacy. Czyli zakładając najgorszy scenariusz trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 10 470 PLN. A w poprzednim roku było to 9030 PLN.
Z jakimi karami trzeba się dokładnie liczyć?
Posiadasz samochód osobowy? Zastanawiasz się, jakie są konkretne kary na poszczególnych poziomach? Wszystko jest podzielone na trzy grupy. Jeśli przerwa w kontekście obowiązkowej polisy OC wynosi do trzech dni, to będzie Cię to kosztować 1400 PLN. Zwłoka od 4 do 14 dni to koszt 3490 PLN. Jak już wiesz, maksymalna sankcja to dwukrotność tej sumy. W przypadku np. samochodów ciężarowych kary na poszczególnych pułapach wynoszą kolejno 2090 PLN, 5240 PLN i 10 470 PLN.
Źródło: Gazeta Prawna