Trwające 1 425 dni oblężenie stolicy Bośni i Hercegowiny pochłonęło ponad 11 000 ofiar cywilnych w wyniku ostrzału i ostrzału snajperskiego
Zło, którego doświadczono, nie powinno się nikomu przydarzyć
Bośnia i Hercegowina uczciła w piątek pamięć 1.601 dzieci zabitych podczas oblężenia Sarajewa w latach 1992-1995.
W stolicy odbyło się nabożeństwo żałobne z udziałem takiej samej liczby uczniów, reprezentujących dzieci-ofiary.
Fikret Grabovica, prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Zabitych podczas Oblężenia Sarajewa, powiedział, że sprawcy nie zostali ukarani, a żaden z nich nie był nawet ścigany.
Chcemy wyjaśnić, że zło, którego doświadczono, nie powinno się nikomu przydarzyć, a pokój i wolność są ważne dla wszystkich, dodał.
Prezes Stowarzyszenia Ofiar Wojny Amerisa Ahmetovic powiedziała, że trzeba włożyć więcej pracy w umocnienie kultury upamiętniania. „Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby powiedzieć naszym dzieciom, przyszłym pokoleniom, co się stało, aby stale im to powtarzać, aby ostrzegać przed złem, które miało miejsce w czasie wojny” – powiedział.
Dzieci zwróciły uwagę na masakrę, zasłaniając usta kawałkami białego materiału.
Wojna bośniacka w 1992 roku rozpoczęła się od oblężenia Sarajewa przez wojska serbskie, w wyniku którego zginęło ponad 100.000 osób.
Siły serbskie wzniosły barykady w całym Sarajewie, a sytuacja pogorszyła się wraz z bombardowaniem miasta 6 kwietnia, które rozpoczęło trwające 1425 dni oblężenie.
Podczas oblężenia, które trwało do 29 lutego 1996 roku, tysiące cywilów zostało zamordowanych w niezliczonych masakrach.
Cywile znosili codzienne bombardowania i ataki moździerzowe wojsk Serbów bośniackich, masowo atakowano kupujących na targu, ludzi czekających w kolejkach po chleb i dzieci bawiące się w szkołach.
W czasie prawie czteroletniego oblężenia zginęło 11 541 cywilów, w tym 1 601 dzieci, a ponad 50 000 innych zostało rannych – wynika z danych.
Według szacunków, każdego dnia na Sarajewo wystrzeliwano średnio 329 pocisków moździerzowych, a łącznie zrzucono ponad 500 000 bomb.
Historyczne i kulturowe artefakty, jak również infrastruktura w Sarajewie, które w ciągu historii gościło wiele cywilizacji, zostały również uszkodzone podczas przedłużającej się blokady.
Krwawa wojna w Bośni i Hercegowinie zakończyła się 21 listopada 1995 roku w bazie lotniczej Dayton w amerykańskim stanie Ohio, za zgodą stron bośniackiej, serbskiej i chorwackiej.
Źródło: AA