Od 14 stycznia BNP Paribas Bank Polska tymczasowo nie będzie udzielać kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem.
Decyzja banku wynika z realizacji zaleceń KNF w sprawie zastąpienia wskaźnika WIBOR nowym wskaźnikiem WIRON. WIBOR zniknie z obiegu wraz z końcem 2024 roku. Do tej pory WIBOR był najbardziej rozpowszechnionym w polskiej gospodarce wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej. Czym zostanie zastąpiony? Nowym wskaźnikiem będzie WIRON. Jest to wskaźnik referencyjny typu RFR (risk-free rate). Jest to tak zwana stopa wolna od ryzyka. Polski rząd podjął decyzję, że w okresie przejściowym, czyli przez najbliższe dwa lata, będą obowiązywać oba te wskaźniki.
Czytaj także:
- Kwalifikacje GP Węgier: Wyniki i najciekawsze momenty (22.07.2023)
- Korona Kielce – Śląsk Wrocław: Typy, kursy, zapowiedź (24.07.2023)
- Grand Prix Węgier: Wyniki i najciekawsze momenty (23.07.2023)
Bank BNP Paribas Bank Polska wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie:
„Decyzja banku o czasowym wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem związana jest z realizacją zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących procesu zastępowania wskaźnika referencyjnego WIBOR nowym wskaźnikiem WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight)” – czytamy w komunikacie.
Jednocześnie poinformowano, że klienci, którzy otrzymali formularz informacyjny z ofertą kredytu ze zmiennym oprocentowaniem przed 14 stycznia, zostaną obsłużeni zgodnie z dotychczasowymi zasadami.
BNP Paribas Bank Polska jest członkiem przodującej międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas. Jest bankiem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 132 mld zł na koniec 2021 roku.