Raport ONZ ujawnia znaczny wzrost produkcji opium w Birmie, dzięki czemu kraj ten prześcignął Afganistan i stał się największym producentem opium na świecie.
Rolnicy z Birmy zarabiają obecnie około 75% więcej na uprawie maku opiumowego
Mjanma stała się największym na świecie źródłem opium ze względu na niestabilność wewnętrzną i spadek upraw w Afganistanie, stwierdziła Organizacja Narodów Zjednoczonych w raporcie.
95% spadek upraw opium w Afganistanie po wprowadzeniu zakazu narkotykowego przez talibów w 2022 r. spowodował, że globalna podaż przeniosła się do Birmy, gdzie niestabilność polityczna, społeczna i gospodarcza spowodowana zamachem stanu w 2021 r. skłoniła wielu do uprawy maku, podało we wtorek Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).
Rolnicy z Birmy zarabiają obecnie około 75% więcej na uprawie maku opiumowego, ponieważ średnie ceny kwiatu osiągnęły około 355 USD za kilogram, a powierzchnia upraw wzrosła o 18% rok do roku, z 40 100 do 47 000 hektarów, zwiększając potencjalne plony do najwyższego poziomu od 2001 r., podało UNODC.
„Zakłócenia w gospodarce, bezpieczeństwie i zarządzaniu, które nastąpiły po przejęciu władzy przez wojsko w lutym 2021 r., nadal skłaniają rolników z odległych obszarów do uprawiania opium, aby zarobić na życie” – powiedział Jeremy Douglas, regionalny przedstawiciel UNODC.
Wojna domowa zwiększa uprawy opium
Według raportu UNODC, obszary upraw opium wzrosły najbardziej w regionach przygranicznych Mjanmy w północnym stanie Shan, a następnie w stanach Chin i Kachin, ponieważ plony wzrosły o 16% do 22,9 kilograma na hektar z powodu bardziej wyrafinowanych praktyk rolniczych.
Douglas powiedział, że wzrost walk między wojskiem Mjanmy a uzbrojonymi grupami mniejszości etnicznych najprawdopodobniej przyspieszy ekspansję upraw opium.
Ekspansja upraw opium zasila rosnącą nielegalną gospodarkę w Birmie, która obejmuje wysoki poziom produkcji i handlu narkotykami syntetycznymi, a także inne przedsięwzięcia przestępcze, od prania pieniędzy po internetowe centra oszustw prowadzone przez przestępczość zorganizowaną.
Źródło: Reuters