Prezydent Biden udaje się do Wielkiej Brytanii, gdzie w poniedziałek spotka się z królem Karolem na zamku Windsor, aby porozmawiać o wspólnym priorytecie: przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.

Myśliwce mogą stać się kartą przetargową
Biden i król będą rozmawiać o tym, jak sfinansować pomoc klimatyczną dla krajów rozwijających się najbardziej dotkniętych zmianami klimatu.
Biden spotka się również z brytyjskim premierem Rishi Sunakiem, co będzie ich szóstym spotkaniem od czasu objęcia przez niego urzędu w październiku ubiegłego roku. Oczekuje się, że obaj przywódcy omówią między innymi wojnę na Ukrainie.
Ten przystanek w Londynie jest częścią pięciodniowej podróży, która w dużej mierze koncentruje się na wojnie Rosji na Ukrainie. Biden i inni przywódcy NATO spotkają się we wtorek w Wilnie na Litwie.
Biden skupił swoją politykę zagraniczną na odbudowie więzi z sojusznikami – więzi, które według niego zostały zerwane podczas administracji Trumpa.
Członkostwo Szwecji w NATO jest kluczową nierozwiązaną kwestią
Biden często podkreśla, że inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła dwa historycznie neutralne kraje do złożenia wniosku o przystąpienie do sojuszu: Finlandię i Szwecję.
Jednak członkostwo Szwecji zostało zablokowane przez Turcję, a Węgry również nie wyraziły zgody. Oczekiwano, że kwestia ta zostanie rozwiązana przed szczytem, ale nie wydaje się to prawdopodobne.
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Szwecja nie robi wystarczająco dużo, aby powstrzymać grupy, które uważa za terrorystyczne. Eksperci twierdzą jednak, że w grę wchodzą także inne kwestie.
„Prezydent Erdogan uznał, że może to wykorzystać jako punkt nacisku” – powiedział Sinan Ceddi, pracownik Fundacji Obrony Demokracji. „Ma to mniej wspólnego ze Szwecją niż z tym, co może uzyskać od Stanów Zjednoczonych, a konkretnie ze sprzedażą broni”.
Erdogan od dawna chciał, aby Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż myśliwców F-16 do Turcji. Administracja Bidena dała jasno do zrozumienia, że popiera taką sprzedaż.
Umowa musiałaby jednak zostać zatwierdzona przez Kongres, gdzie niektórzy ustawodawcy wyrazili sprzeciw, w tym senator Bob Menendez, D-N.J., przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych.
W Waszyngtonie panuje coraz większe przekonanie, że F-16 mogą być kartą przetargową, która pozwoli Szwecji przejść przez linię mety.
Oczekuje się, że Biden i Erdogan – którzy nie mają szczególnie ciepłych relacji – będą rozmawiać podczas szczytu, być może podczas spotkania na marginesie.
Biden zakończy swoją podróż w Helsinkach w Finlandii, gdzie spotka się z przywódcami państw nordyckich.
Ukraina również chce wstąpić do NATO, ale droga do tego jest niejasna
Kwestia ekspansji NATO nie ogranicza się do Szwecji. Ukraina nie jest członkiem sojuszu wojskowego, choć chciałaby nim być, a jej przyszłe relacje z sojuszem będą kluczowym tematem rozmów podczas szczytu NATO na Litwie.
Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział dziennikarzom, że Ukraina będzie musiała podjąć „dalsze kroki”, zanim zostanie dopuszczona do członkostwa.
„Stany Zjednoczone, nasi sojusznicy z NATO i Ukraina będą mieli okazję przedyskutować reformy, które są nadal konieczne, aby Ukraina mogła spełnić standardy NATO” – powiedział Sullivan, zapowiadając szczyt w Wilnie.
Źródło: Reuters