Reaktor jądrowy Tihange 2, drugi co do wielkości z trzech reaktorów Tihange zostanie we wtorek wieczorem trwale wyłączony po 40 latach działalności. Jest to drugi reaktor jądrowy wyłączony w kraju.
To zamknięcie pogrąża Belgię
Zgodnie z belgijskim prawem z 2003 roku dotyczącym wycofywania się z energii jądrowej, Tihange 2 zostanie odłączony od sieci we wtorek o północy, pomimo apeli polityków z całego spektrum politycznego i stowarzyszeń obywatelskich o zaprzestanie wyłączania reaktorów jądrowych.
Po wyłączeniu Doel 3 we wrześniu, Tihange 2 również zostanie zamknięty jutro. Razem dostarczały one prawie tyle energii elektrycznej, ile słońce i wiatr razem wzięte. Tragiczne. Utrzymanie tak wielu elektrowni jądrowych otwartych tak długo, jak to możliwe, powinno być absolutnym priorytetem – napisał w poniedziałek na Twitterze konserwatywny polityk Bart De Wever.
Dla DéFI to zamknięcie pogrąża Belgię jeszcze trochę w niepewności – powiedział François De Smet z socjalliberalnej partii DéFI. Jego partia wzywa również do inwestycji w energię jądrową czwartej generacji, wraz z umiarkowaniem energii i energią odnawialną.
W najbliższej przyszłości dwa najnowsze reaktory [Doel 4 i Tihange 3] powinny zostać przedłużone o 20 lat, a nie o 10 […], ale przede wszystkim konieczne jest szybkie zainwestowanie w energię jądrową nowej generacji. Jest ona łatwiejsza, bezpieczniejsza i produkuje mniej odpadów. Może też umożliwić wykorzystanie mniejszej ilości uranu. […] Istniejące projekty, jak program ITER czy SMR (małe reaktory modułowe), są częścią tej przyszłości – czytamy w komunikacie partii.
Po zamknięciu Tihange 2 w Belgii będzie działać pięć reaktorów jądrowych.
Doel 1 i 2 mają zostać wyłączone w 2025 roku. Doel 3 został zamknięty we wrześniu ubiegłego roku, co spowodowało, że obywatele i organizacje pozarządowe pozwały państwo, operatora elektrowni jądrowej Engie i operatora systemu przesyłowego Elia w imię bezpieczeństwa dostaw energii w obliczu gwałtownie rosnących cen energii i przed trudną zimą spowodowaną wojną Rosji na Ukrainie.
Doel 4 i Tihange 3 najnowsze reaktory jądrowe w Belgii zostaną przedłużone o 10 lat od 2026 roku, aby pomóc w łagodzeniu kryzysu energetycznego. Kilka organizacji i polityków z zadowoleniem przyjęło tę inicjatywę, ale niektórzy domagają się dłuższego przedłużenia lub całkowitego zniesienia ustawy z 2003 roku.
Stowarzyszenie branżowe Nucleareurope z zadowoleniem przyjęło przedłużenie, ale stwierdziło, że przedłużenie okresu eksploatacji tylko dwóch reaktorów o 10 lat nie wystarczy do zapewnienia stabilnych dostaw niskoemisyjnej energii elektrycznej po przystępnych kosztach.
O ile nie zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu okresu eksploatacji, Doel 1 będzie kolejnym reaktorem, który zostanie wyłączony (15 lutego 2025 r.), a następnie Tihange 1 (1 października 2025 r.) i Doel 2 (1 grudnia 2025 r.).
Źródło: Eoractive