Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) poinformowała, że na fermie drobiu w północno-zachodniej Belgii odnotowano ognisko wysoce zaraźliwej ptasiej grypy H5N1.
W ostatnich latach ptasia grypa H5N1 doprowadziła do wybicia setek milionów ptaków na całym świecie
Organizacja z siedzibą w Paryżu poinformowała, że ognisko zostało wykryte w mieście Diksmuide niedaleko Francji, a co najmniej 95 ptaków zmarło z powodu infekcji. Reszta stada, liczącego 20 100 ptaków, została wybita.
RT donosi: Wcześniej niemieckie władze również poinformowały w piątek, że 11 500 indyków musiało zostać poddanych ubojowi po wykryciu ogniska wysoce zjadliwego wirusa na fermie we wschodnim landzie Brandenburgia.
W Holandii ogniska choroby wykryto na fermie kur niosek, co spowodowało ubój około 110 000 kurczaków, a także w zoo, gdzie ubito około 90 ptaków, które stwarzały ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
Kolejne ognisko zostało również zgłoszone przez francuskie Ministerstwo Rolnictwa w zeszłym tygodniu na fermie indyków w północno-zachodniej Francji, co skłoniło władze do podniesienia krajowego poziomu alarmowego dla ptasiej grypy z „nieistotnego” do „umiarkowanego”.
W ostatnich latach ptasia grypa H5N1 doprowadziła do wybicia setek milionów ptaków na całym świecie. W Europie ogniska choroby pojawiają się zwykle jesienią i zimą, a w tym sezonie wykryto już przypadki na fermach we Włoszech, Chorwacji i na Węgrzech, oprócz tych wymienionych wcześniej.
Epidemie grypy u zwierząt niosą ze sobą ryzyko poważnych reperkusji ekonomicznych dla rolnictwa, a nawet stanowią zagrożenie, choć niewielkie, dla zdrowia publicznego, ponieważ niektóre warianty wirusa mogą być przenoszone na ludzi.
W lipcowym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała, że od grudnia 2021 r. zgłoszono tylko osiem przypadków zarażenia ludzi wirusem H5N1. Infekcje te przypisywano bliskiemu kontaktowi z zakażonymi ptakami i skażonym środowiskiem.
„Z dostępnych do tej pory informacji wynika, że wirus nie jest w stanie łatwo przenosić się z jednej osoby na drugą, ale potrzebna jest czujność, aby zidentyfikować jakąkolwiek ewolucję wirusa, która może to zmienić” – powiedziała dyrektor WHO ds. gotowości i zapobiegania epidemiom i pandemiom, dr Sylvie Briand.
Źródło: TPV
Proponuję prześledzić historię powstania ptasiej grypy. Kto ją „badał” przez lata, skonstruował i po co?… Szczególną uwagę skupiono podczas badań nad ptakami migrującymi.