Hiszpański gigant bankowy Santander ogłosił w czwartek rekordowe zyski za rok 2022, stając się najnowszym europejskim kredytodawcą, który odczuł wzrost stóp procentowych.
Jeszcze większy wzrost w 2023 roku
Bank odnotował roczny zysk netto w wysokości 9,6 mld euro (10,6 mld dolarów), co stanowi wzrost o 18% w stosunku do roku 2021 i jest wyższe niż przewidywali analitycy ankietowani przez firmę FactSet zajmującą się danymi finansowymi.
Wynik pobił poprzedni rekordowy zysk roczny w wysokości 9,06 mld euro, osiągnięty w 2007 r., przed globalnym kryzysem finansowym w 2008 r.
Rok 2022 był kolejnym silnym rokiem dla Santandera, ponieważ poczyniliśmy dalsze postępy w zyskownym powiększaniu bazy klientów, przy jednoczesnym zachowaniu solidnego bilansu – powiedziała szefowa Banco Santander Ana Botin.
Banki centralne podniosły stopy procentowe na całym świecie, starając się okiełznać szalejącą inflację, która skoczyła po tym, jak gospodarki wyszły z restrykcji Covid, a jeszcze bardziej wzrosła po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę w zeszłym roku.
Banki w całej Europie skorzystały na wyższych kosztach pożyczek.
BBVA, drugi po Santanderze największy hiszpański kredytodawca pod względem wartości rynkowej, odnotował w środę 38-procentowy skok zysku netto do rekordowego poziomu 6,42 mld euro w 2022 roku.
A w czwartek największy niemiecki kredytodawca, Deutsche Bank, powiedział, że dzięki wyższym stopom procentowym w ubiegłym roku odnotował najwyższy roczny zysk od 2007 roku.
Botin powiedział, że oczekuje się, iż banki centralne i rządy będą nadal koncentrować się na obniżaniu inflacji w tym roku.
Nasz zespół ma udokumentowane doświadczenie w skutecznym poruszaniu się w tych warunkach i oczekujemy, że wzrost przychodów będzie nadal kompensował presję inflacyjną i przewidywany wzrost kosztów ryzyka – powiedziała.
Bank, który jest silnie obecny w Europie i Ameryce Łacińskiej, pozyskał w ubiegłym roku siedem milionów nowych klientów, zwiększając tym samym liczbę klientów na całym świecie do 160 milionów.
Dzięki temu kredyty ogółem wzrosły o 5,0 procent, a depozyty o 9,0 procent.
Przychody z odsetek netto Santandera, będące odpowiednikiem przychodów, wzrosły o 16% i osiągnęły poziom 38,6 mld euro, nieco wyższy niż przewidywał FactSet.
Santander powiedział, że spodziewa się dwucyfrowego wzrostu przychodów w 2023 roku.
Podczas gdy gwałtowny wzrost inflacji doprowadził do siedmioprocentowego wzrostu kosztów ogólnych, bank powiedział, że w ubiegłym roku nadal poprawiał wydajność, do czego przyczyniła się rosnąca liczba klientów korzystających z bankowości internetowej.
Santander powiedział, że jego wskaźnik kosztów do dochodów – wskaźnik efektywności, który jest stosunkiem całkowitych kosztów do całkowitych dochodów banku – wyniósł 45,8 procent w 2022 roku, wzrastając z 45,4 procent w roku poprzednim.
Bank twierdzi, że jest to jeden z najlepszych poziomów wśród dużych banków europejskich.
Bank potwierdził, że akcjonariusze otrzymają wypłatę w wysokości około 40 procent zysku podstawowego grupy, podzielonego równo pomiędzy dywidendę pieniężną i wykup akcji.
Lewicowy rząd Hiszpanii planuje nałożyć na duże banki tymczasowy podatek nadzwyczajny w latach 2023 i 2024, aby sfinansować działania mające na celu pomoc gospodarstwom domowym w radzeniu sobie z wyższymi cenami.
Oczekuje się, że ten środek doda do budżetu państwa 1,5 miliarda euro w tym roku i podobną kwotę w 2024 roku.
Źródło: AFP