Większość ataków wskazuje, że głównym motywem nie jest zysk materialny, według CatholicVote

Wrogość wobec kościołów wzrasta w Stanach Zjednoczonych
Od czasu przemocy, która wybuchła w całym kraju po śmierci George’a Floyda w maju 2020 roku, zaatakowano setki kościołów rzymskokatolickich, jak podaje katolicka organizacja non-profit.
Od maja 2020 r. miało miejsce prawie 300 ataków na amerykańskie kościoły katolickie, tak daleko jak Emmonak na Alasce, z najnowszą liczbą 275 w niedzielę, według danych CatholicVote.
Ta religijna organizacja non-profit zauważyła, że podczas gdy zamieszki i grabieże w większości ustały latem 2020 roku, ataki na kościoły katolickie trwały i nasiliły się.
Ataki na kościoły obejmują podpalenia, wybijanie szyb, dekapitacje posągów i satanistyczne graffiti. Od czasu wycieku w maju 2022 roku projektu decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Dobbs przeciwko Jackson’s Health Organization, która obaliła federalną ochronę aborcyjną Roe v. Wade, odnotowano około 118 incydentów.
Podczas gdy niektóre z ataków wiązały się z kradzieżą, zdecydowana większość zarejestrowanych incydentów polegała po prostu na niszczeniu mienia, co zdaniem grupy wskazuje na to, że głównym motywem nie jest zysk materialny – czytamy w raporcie.
Raport Family Research Council wydany w grudniu również wykazał, że ataki na kościoły nasiliły się po obaleniu ustawy Roe v. Wade.
Raport rady, zatytułowany Wrogość wobec kościołów wzrasta w Stanach Zjednoczonych, wykazał, że od stycznia 2018 r. do września 2022 r. miało miejsce 420 aktów wrogości wobec 397 kościołów. Według raportu ataki miały miejsce w 45 stanach USA i w Waszyngtonie.
Autorzy raportu przypisali wzrost liczby ataków „załamaniu się społecznej czci i szacunku dla domów modlitwy i religii – w tym przypadku kościołów i chrześcijaństwa”.
Amerykanie wydają się coraz bardziej zuchwali w atakowaniu budynków kościelnych, co wskazuje na większy problem społeczny, jakim jest marginalizacja podstawowych wierzeń chrześcijańskich, w tym tych, które dotykają gorących kwestii politycznych związanych z godnością ludzką i seksualnością” – czytamy w raporcie.
CatholicVote zauważa, że tylko 25% zarejestrowanych przez nią ataków na kościoły doprowadziło do aresztowania.
W grudniu 2021 r. prezes CatholicVote Brian Burch wysłał list do Departamentu Sprawiedliwości, w którym wymienił co najmniej 114 przypadków od maja 2020 r. i skrytykował jego kierownictwo za to, że nie podjęło żadnych znaczących wysiłków w celu podniesienia świadomości lub zajęcia się niepokojącym wzrostem pełnych nienawiści ataków na katolickie symbole religijne, kapliczki, posągi i kościoły.
Zastępca prokuratora generalnego Vanita Gupta odpowiedziała na list Burcha 28 stycznia 2022 roku, obiecując „15-dniowy przegląd w celu zapewnienia, że wszystkie odpowiednie środki są wykorzystywane do ochrony domów modlitwy”.
FBI ściśle współpracuje z naszymi partnerami w zakresie egzekwowania prawa w celu zbadania zagrożeń i ataków na domy modlitwy – poinformowało FBI w oświadczeniu Fox News Digital. Często dochodzenia te są prowadzone wspólnie przez FBI oraz stanowe i lokalne organy ścigania i są ścigane na podstawie ustaw stanowych.
Jeżeli w wyniku dochodzenia okaże się, że podejrzany naruszył jedną z federalnych ustaw o przestępstwach z nienawiści, wówczas FBI skoordynuje nasze dochodzenie z Wydziałem Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości, który podejmie ostateczną decyzję, czy podejrzany zostanie oskarżony i będzie ścigany za federalne przestępstwo z nienawiści, czy też nie – kontynuuje FBI.
Od czasu decyzji Dobbsa również ośrodki pro-life doświadczyły wielu ataków. CompassCare, sieć centrów ciążowych w stanie Nowy Jork, ogłosiła na początku miesiąca, że wynajęła prywatnych detektywów do zbadania sprawy ataku bombowego na jedną z placówek w czerwcu ubiegłego roku.
Prezes CompassCare Jim Harden zauważył, że chociaż FBI oferuje nagrodę w wysokości 25 000 USD za informacje prowadzące do aresztowania osób zaangażowanych w ataki na centra ciążowe, pozostaje sceptyczny co do determinacji federalnych organów ścigania, aby dotrzeć do sedna sprawy.
Wydaje nam się, że podjęto decyzje o tym, jak rozdysponować zasoby śledcze, a oni postanowili ich nie rozdysponować – powiedział Harden w rozmowie z Fox News Digital. Mamy 78 przypadków naruszenia w dobrej wierze ustawy FACE na organizacjach pro-life, skierowanych specjalnie przeciwko nim. Wiemy, że są to przestępstwa z nienawiści. Pasują do tej definicji. Gdzie jest obława?
FBI poinformowało Fox News Digital, że biuro kontynuuje dochodzenie w sprawie serii ataków i gróźb wymierzonych w centra pomocy dla kobiet w ciąży, organizacje wyznaniowe i kliniki zdrowia reprodukcyjnego w całym kraju, a także w budynki sądowe, w tym Sąd Najwyższy USA.
Incydenty te są badane jako potencjalne akty przemocy domowej, naruszenia ustawy FACE Act lub przestępstwa z użyciem przemocy, w zależności od faktów w każdej sprawie – kontynuuje FBI. FBI bardzo poważnie traktuje wszelkie przejawy przemocy i groźby jej użycia i ściśle współpracujemy z naszymi partnerami z organów ścigania na szczeblu krajowym, stanowym i lokalnym w celu zbadania tych incydentów.
Źródło: Fox News