Dwóch żydowskich ekstremistów noszących jarmułkę i tzitzit dokonało ataku na kościół, który jest ważnym miejscem dla pielgrzymów z całego świata.
Źydowscy ekstremiści nasilają akty przemocy wobec chrześcijan i muzułmanów
Napastnicy, którzy próbowali uderzyć biskupa odprawiającego nabożeństwo, zranili księdza. Miejscowa społeczność chrześcijańska obawia się teraz, co może się wydarzyć w Wielkim Tygodniu i na Wielkanoc
Grecki prawosławny patriarchat Jerozolimy i prymas Theophilos III, wraz z synodem, całym duchowieństwem i wiernymi, wydał oświadczenie po wczorajszym ohydnym ataku terrorystycznym, dokonanym podczas porannej niedzielnej liturgii przez co najmniej dwóch żydowskich ekstremistów.
Celem ataku był kościół Getsemani w Jerozolimie, gdzie znajduje się grób Marii Panny, jedno z najświętszych miejsc dla prawosławnych chrześcijan.
W oświadczeniu patriarchatu potępiono „próbę fizycznego uszkodzenia ciała arcybiskupa Joachima, który prowadził nabożeństwo, jak również atak na jednego z księży w kościele”.
Jednocześnie ubolewa nad tym okrutnym przestępstwem, które miało miejsce w czasie przygotowań do Wielkiego Postu i uroczystości wielkanocnych.
Dla jerozolimskiego Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego ten atak jest naturalną kontynuacją fali mowy nienawiści i podżegania do przemocy, która rozwija się w Izraelu, zwłaszcza ze strony przywódców kraju, i która rozlewa się na społeczeństwo.
Ataki dotykają chrześcijan, ale także muzułmanów w spirali nienawiści, prowokacji, naruszania status quo i strategii mającej na celu podniesienie napięcia, które może doprowadzić do otwartego konfliktu.
Lokalne źródła donoszą, że dwóch żydowskich ekstremistów, pochodzących z południowego Izraela, wtargnęło wczoraj rano do kościoła Grobu Maryi, a jeden z nich wymachiwał żelazną sztabą.
Kościół ten jest jednym z najważniejszych prawosławnych miejsc kultu w Ziemi Świętej, głównym celem pielgrzymów, znajdującym się we Wschodniej Jerozolimie.
Dwaj mężczyźni próbowali zniszczyć i uszkodzić święte przedmioty wewnątrz budynku oraz fizycznie zaatakować biskupa i dwóch księży, którzy odprawiali niedzielne nabożeństwo. W wyniku ataku jeden z księży doznał obrażeń głowy.
Napastnicy zostali zatrzymani przez niektórych wiernych, którzy przytrzymali ich do czasu przybycia sił bezpieczeństwa. Po południu policja potwierdziła aresztowanie 27-latka z południowego Izraela, nie podając jednak dalszych informacji o jego tożsamości.
Bilal Abu Nab, sprzedawca pracujący w pobliżu kościoła, powiedział AFP, że ataku dokonało dwóch żydowskich mężczyzn, z których jeden nosił jarmułkę (czapkę), a drugi tzitzit (frędzle).
Ten atak terrorystyczny ma miejsce w okresie wysokiego napięcia w Ziemi Świętej, i to z różnych powodów.
Po pierwsze, w Izraelu dziesiątki tysięcy Izraelczyków wciąż wychodzą na ulice wraz z sędziami i sędziom, aby protestować przeciwko pakietowi reform wymiaru sprawiedliwości forsowanemu przez rząd premiera Benjamina Netanjahu.
Po drugie, wizyta izraelskiego ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira na terenie meczetu Al-Aksa (Góra Świątynna, al-Ḥaram al-Sharīf) wywołuje starcia między Izraelczykami i Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy które mogą przerodzić się w nową intifadę.
Wreszcie żydowscy ekstremiści nasilają akty przemocy wobec chrześcijan i muzułmanów, co jeszcze bardziej podsyca napięcia na tle wyznaniowym.
Przed wczorajszym incydentem ostatni epizod miał miejsce na początku lutego, kiedy to zaatakowano Kościół Biczowania, podczas gdy na początku roku grupy ekstremistów zbezcześciły cmentarz na Górze Syjon, a wcześniej uderzały w inne cele, w tym w kościół w pobliżu Wieczernika na Górze Syjon, w Bazylikę w Nazarecie, a także w inne obiekty katolickie i greckie prawosławne.
W swoim komunikacie prasowym Grecki Patriarchat Prawosławny zauważa, że ataki na chrześcijańskie miejsca święte, własność, dziedzictwo i tożsamość stanowią naruszenie prawa międzynarodowego.
Podkreślają potrzebę poszanowania wolności religijnej, podstawowego prawa człowieka, wzywając społeczność międzynarodową do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony świętym miejscom w Jerozolimie, a w szczególności Bazylice Grobu Pańskiego.
Źródło: AO