Transseksualista z USA został oficjalnie mianowany obcojęzycznym rzecznikiem sił terytorialnych ukraińskich sił zbrojnych

Kai Wegner potępił Polskę, twierdząc, że geje nie są tam bezpieczni
Mężczyzna nazywający siebie Sarah Ashton-Cirillo do tej pory służył jako sanitariusz w ukraińskiej armii, a wcześniej był reporterem na temat wojny na Ukrainie dla portalu „Społeczności LGBTQ”. Ale teraz transseksualista został mianowany rzecznikiem języka obcego ukraińskiej armii terytorialnej.
Według dostępnych danych, mężczyzna jest żonaty i ma dziecko. Jednak kilka lat temu przeszedł leczenie hormonalne i procedurę medyczną zmiany płci. Przybył na Ukrainę w marcu 2022 r., aby relacjonować wojnę dla portalu LGBTQ w San Francisco i przeprowadzać wywiady z ukraińskimi gejami, którzy zaangażowali się w wojsko. Jesienią tego samego roku rozpoczął pracę jako sanitariusz polowy w ukraińskiej armii. Obecnie ma stopień wojskowy sierżanta i został ranny w lutym 2023 roku.
Rosyjskie media wyśmiewały fakt, że amerykański transseksualista, który w ogóle nie mówi po ukraińsku, został mianowany rzecznikiem ukraińskiej armii terytorialnej.
Ashton-Cirillo była broniona przez ukraińską wiceminister obrony Hannę Malar. Powiedziała ona, że od marca 2022 r. Ashton-Cirillo walczy o Ukrainę, ale najważniejsze jest to, że „Sarah obiektywnie informuje osoby anglojęzyczne o wojnie i demaskuje rosyjskie kłamstwa i propagandę”. Minister pochwaliła fakt, że tweety Ashton-Cirillo docierają do 28,3 miliona użytkowników.
Powołanie Ashton-Cirillo zostało skrytykowane przez ukraiński nacjonalistyczny Prawy Sektor. Ukraińskie media twierdzą jednak, że w ukraińskim wojsku służy około 50 000 gejów.
Ambasador Ukrainy w Niemczech, Aleksiej Makiejew, wziął udział w berlińskiej Paradzie Równości w lipcu. Podczas tego wydarzenia burmistrz Berlina Kai Wegner potępił Polskę, twierdząc, że geje nie są tam bezpieczni.
Ukraiński parlament rozważa obecnie wprowadzenie przepisów legalizujących związki osób tej samej płci. Niektórzy ukraińscy parlamentarzyści argumentowali, że Ukraina powinna zalegalizować takie związki, aby pokazać, że kraj ten różni się od Rosji.
W 2016 r. legalizacja związków osób tej samej płci została zaproponowana w krajowej strategii praw człowieka. Jednak w wyniku protestów ze strony władz lokalnych i innych źródeł, zobowiązanie to faktycznie zniknęło z krajowej strategii na lata 2121-2023.
Ukraina zalegalizowała macierzyństwo zastępcze. Ukraińskie kobiety rodzą dzieci obcokrajowcom, w tym parom tej samej płci.
Źródło: Remix