Tengiz Tsertsvadze, dyrektor Szpitala Chorób Zakaźnych w Tbilisi, wezwał ludność, zwłaszcza młodzież, do sumiennego przestrzegania wytycznych i zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, aby uchronić się przed zakażeniem wirusem HIV.
Nosiciele wirusa HIV zostaną niezwłocznie włączone do ram leczenia
Według Tsertsvadze, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r., w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, odnotowano 6% wzrost liczby nowo zgłoszonych przypadków HIV/AIDS.
Lekarz pisze na swoim koncie w mediach społecznościowych, że wzrost ten można potencjalnie przypisać znacznemu wzrostowi migracji do Gruzji.
Jednocześnie zauważa, że badanie nowych zakażeń ujawnia, że zakończenie pandemii COVID-19, złagodzenie ograniczeń i zwiększona częstotliwość testów mogą również przyczynić się do tego zjawiska.
„W mediach społecznościowych rozważane są obawy dotyczące podatności Gruzji na zagrożenia w świetle znacznego napływu migrantów, zwłaszcza z Rosji i Ukrainy, regionów o znacznie wysokiej częstości występowania HIV/AIDS. Obawy te są uzasadnione, zwłaszcza biorąc pod uwagę udokumentowany wzrost statystyk nowych zakażeń” – pisze Tsertsvadze.
Główny lekarz Szpitala Chorób Zakaźnych podkreśla, że obecnie Gruzja jest jednym z najbardziej zaawansowanych krajów w Europie Wschodniej pod względem leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi HIV/AIDS.
Ponad 86% osób zakażonych wirusem HIV jest poddawanych stabilnej terapii antyretrowirusowej.
Ponad 92% z nich osiągnęło supresję wirusa, co zapewnia, że oczekiwana długość ich życia nie jest ograniczona. Gwarantuje im to korzystną jakość życia i, co kluczowe dla szerszej populacji, zasadniczo nie przenoszą wirusa.
Tacy pacjenci są płynnie zintegrowani ze społeczeństwem; zakładają rodziny i rodzą zdrowe dziec
Wraz z wybuchem konfliktu na Ukrainie i wyraźnym wzrostem migracji obywateli rosyjskich i ukraińskich do Gruzji (od wiosny 2022 r.), służby nadzoru nad AIDS zintensyfikowały nadzór nad rozprzestrzenianiem się zakażeń HIV. Ponadto nałożono rygorystyczny monitoring na świadczenie usług profilaktycznych, terapeutycznych i opiekuńczych, co jest kluczowym środkiem utrzymania zdrowego środowiska.
Tsertsvadze potwierdza, że są aktywnie zaangażowani we współpracę z migrantami, aby zagwarantować, że wszystkie osoby zidentyfikowane jako nosiciele wirusa HIV zostaną niezwłocznie włączone do ram leczenia i opieki.
W ciągu ostatnich 18 miesięcy 214 obcokrajowców przeszło leczenie, w tym 91 Rosjan i 74 Ukraińców. We współpracy z Globalnym Funduszem pacjenci ci otrzymują bezpłatne leki antyretrowirusowe. Do tej pory leki te były dostępne bezpłatnie wyłącznie dla obywateli Gruzji.
Zgodnie z decyzją państwa, 20 obywateli Ukrainy również otrzymuje bezpłatne usługi medyczne odpowiednie do ich stanu zdrowia.
Gruzja zobowiązała się do zakończenia epidemii HIV/AIDS do 2030 r., dążąc do zmniejszenia liczby nowych zakażeń HIV do zera. Dołożymy wszelkich starań, aby eskalacja procesów migracyjnych nie zagroziła osiągnięciu tego ambitnego celu, zapewnia Tengiz Tsertsvadze.
29 czerwca gruzińska specjalistka ds. chorób zakaźnych Maia Butsaszwili wydała następujące ostrzeżenie za pośrednictwem swojej platformy mediów społecznościowych:
„Jak wiadomo, znaczna liczba osób wjechała do kraju z Rosji. Chociaż stanowi to poważny problem polityczny, chciałabym skupić się na ryzyku związanym z moją specjalizacją.
Wielu moich nowych pacjentów z Rosji, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, zgłasza posiadanie gruzińskich partnerów seksualnych. Biorąc pod uwagę znacznie wysoką częstość występowania HIV/AIDS w Rosji, moim zdaniem należy poważnie rozważyć możliwość szybkiego przeniesienia tej infekcji w Gruzji. Jest oczywiste, że Ministerstwo Zdrowia powinno uznać to ryzyko i wdrożyć odpowiednie środki.
Musimy aktywnie informować innych, aby unikali wątpliwych związków i byli świadomi znacznego ryzyka przenoszenia AIDS i innych infekcji drogą płciową”.
Źródło: JAMNEWS