Wódz z Shishalh w kanadyjskiej prowincji British Columbia powiedział w czwartek, że radar penetrujący grunt zlokalizował 40 nieoznakowanych grobów na terenie byłej indiańskiej szkoły.
Szkoła znajdująca się w Sechelt działała w latach 1904-1975
Wódz powiedział, że starsi członkowie plemienia od dziesięcioleci mówili, że takie groby istnieją w dawnej szkole St. Augustine’s Residential School.
Zawsze znaliśmy prawdę, którą mówili nam nasi starsi i zawsze im wierzyliśmy. Chcemy pokazać małym dzieciom, że o nich nie zapomnieliśmy, że je kochamy i że są ważne – powiedziała wódz Lenora Joe z Shíshalh Nation. Dzieci przemówiły, a my ich słuchamy. Usłyszeliśmy ich głosy.
Badania nad terenami szkół mieszkalnych są wspólnym projektem Pierwszych Narodów i Uniwersytetu Saskatchewan. Profesor Terry Clark powiedział, że nie ma wątpliwości co do istnienia domniemanych grobów i że nie potrzeba GPR (radaru penetrującego grunt), aby udowodnić, że to się stało.
To (40 możliwych grobów) jest bardzo ostrożna liczba. Dzięki wszystkim aspektom badań jesteśmy przekonani, że jest ich znacznie więcej – powiedział.
Wódz powiedział, że osoby, które przeżyły, opowiedziały badaczom o pozbywaniu się szczątków dzieci, które nie obejmowały pochówku w latach, kiedy działała szkoła St. Augustine.
Szkoła, znajdująca się w Sechelt w Kolumbii Brytyjskiej, działała w latach 1904-1975 i była prowadzona przez Kościół katolicki. W 1923 r. rodzice z Pierwszych Narodów wycofali swoje dzieci, aby zaprotestować przeciwko niskiej jakości edukacji, surowej dyscyplinie i nieodpowiedniej diecie, jak podaje Narodowe Centrum Prawdy i Pojednania.
W wyniku protestu powołano nowego dyrektora szkoły i zwiększono finansowanie ze strony kanadyjskiego rządu federalnego, podaje Centrum. Liczba uczniów zmieniała się na przestrzeni lat, ale uważa się, że w momencie otwarcia szkoły zapisanych było około 46 dzieci, w 1922 roku 80, a w 1956 roku 153.
Szacuje się, że około 150.000 dzieci rdzennych w całej Kanadzie zostało zmuszonych do uczęszczania do jednej z ponad 130 indiańskich szkół rezydencjalnych, począwszy od 1800 roku. Co najmniej 4.500 dzieci zmarło w tych szkołach. Ostatnia z nich została zamknięta w 1996 roku.
Celem było zniweczenie kultury tubylczej i zastąpienie jej kulturą białych. Od 2021 roku na terenie byłych szkół mieszkalnych znaleziono około 2.000 nieoznakowanych grobów.
Źródło: AA