Raport wykazał, że 675 mln ludzi na całym świecie nie ma elektryczności
Ponad 80% osób bez prądu mieszka w Afryce Subsaharyjskiej
Według raportu opublikowanego we wtorek przez pięć organizacji międzynarodowych, nawet 2,3 miliarda ludzi na całym świecie nadal używa zanieczyszczających środowisko paliw do gotowania, a 675 milionów nie ma elektryczności.
W raporcie stwierdzono, że przy obecnym tempie 660 milionów ludzi będzie pozbawionych energii elektrycznej, a 1,9 miliarda nie będzie miało możliwości czystego gotowania do 2030 roku. Jest to docelowa data osiągnięcia celu Organizacji Narodów Zjednoczonych ustalonego w 2015 r., „aby zapewnić wszystkim dostęp do przystępnej cenowo, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii”.
W raporcie Międzynarodowej Agencji Energii, Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, Wydziału Statystycznego ONZ, Banku Światowego i Światowej Organizacji Zdrowia stwierdzono, że na półmetku realizacji celu świat nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu energetycznego, co negatywnie wpłynie na zdrowie milionów ludzi i przyspieszy zmiany klimatyczne.
„Kryzys energetyczny wywołany inwazją Rosji na Ukrainę nadal ma głęboki wpływ na ludzi na całym świecie” – powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol. „Wysokie ceny energii mocno uderzyły w najsłabszych, szczególnie w gospodarkach rozwijających się”.
Powiedział on, że choć przejście na czystą energię odbywa się szybciej, niż się ludziom wydaje, to nadal potrzeba wiele pracy, aby zapewnić ją miliardom ludzi, którzy wciąż żyją bez niej.
Według raportu, globalny dostęp do energii elektrycznej wzrósł z 84% w 2010 r. do 91% w 2021 r., ale tempo wzrostu spadło w latach 2019-2021, co obejmuje początek pandemii COVID-19. Chociaż elektryfikacja obszarów wiejskich przyczyniła się do postępu, nadal istnieje duża luka na obszarach miejskich.
Ponad 80% osób bez prądu – 567 milionów w 2021 roku – mieszkało w Afryce Subsaharyjskiej, podobnie jak w 2010 roku.
W raporcie stwierdzono również, że do 2,3 miliarda ludzi nadal korzysta z zanieczyszczających paliw i technologii, w tym drewna opałowego.
Francesco La Camera, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, powiedział: „Konkurencyjna cenowo energia odnawialna po raz kolejny wykazała się niezwykłą odpornością, ale najbiedniejsi na świecie nadal w dużej mierze nie są w stanie w pełni z niej korzystać”.
Według szacunków WHO z 2019 r., 3,2 mln przedwczesnych zgonów każdego roku było spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w gospodarstwach domowych przez zanieczyszczające paliwa i technologie.
Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że inwestowanie w jasne i odnawialne rozwiązania w celu osiągnięcia powszechnego dostępu do energii „może odegrać kluczową rolę w ochronie zdrowia naszych najbardziej wrażliwych populacji”.
Guangzhe Chen, wiceprezes Banku Światowego ds. infrastruktury, wezwał do podjęcia pilnych wysiłków „w celu zapewnienia, że najbiedniejsi i najtrudniej dostępni ludzie nie zostaną w tyle”.
Źródło: FoxNews