Straty ekonomiczne spowodowane katastrofami pogodowymi i klimatycznymi nadal rosną, nawet jeśli ulepszenia we wczesnym ostrzeganiu pomogły zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych, podała w poniedziałek agencja pogodowa ONZ.
Agencja z siedzibą w Genewie wielokrotnie ostrzegała przed wpływem zmian klimatycznych
Światowa Organizacja Meteorologiczna w zaktualizowanym raporcie wyliczyła prawie 12 000 ekstremalnych zjawisk pogodowych, klimatycznych i związanych z wodą w ciągu ostatniego półwiecza na całym świecie, które zabiły ponad 2 miliony ludzi i spowodowały szkody gospodarcze w wysokości 4.3 biliona dolarów.
Surowe podsumowanie ze strony WMO pojawiło się podczas otwarcia czteroletniego kongresu wśród krajów członkowskich, naciskając na przesłanie, że należy zrobić więcej, aby ulepszyć systemy ostrzegania przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi do docelowej daty 2027.
Straty gospodarcze gwałtownie wzrosły. Jednak ulepszone wczesne ostrzeżenia i skoordynowane zarządzanie klęskami żywiołowymi zmniejszyły liczbę ofiar śmiertelnych w ciągu ostatniego półwiecza – stwierdziła WMO w oświadczeniu. Oczekuje się, że trend rosnących szkód gospodarczych utrzyma się.
Agencja z siedzibą w Genewie wielokrotnie ostrzegała przed wpływem zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka, twierdząc, że rosnące temperatury zwiększyły częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych – w tym powodzi, huraganów, cyklonów, fal upałów i suszy.
WMO twierdzi, że systemy wczesnego ostrzegania pomogły zmniejszyć liczbę zgonów związanych z klimatem i innymi katastrofami pogodowymi.
Większość szkód gospodarczych w latach 1970-2021 wystąpiła w Stanach Zjednoczonych – łącznie 1,7 bln USD – podczas gdy dziewięć na 10 zgonów na całym świecie miało miejsce w krajach rozwijających się. Według WMO wpływ gospodarczy, w stosunku do produktu krajowego brutto, był bardziej odczuwalny w krajach rozwijających się.
Sekretarz generalny WMO Petteri Taalas powiedział, że cykloniczna burza Mocha, która przetoczyła się w tym miesiącu przez Myanmar i Bangladesz, jest przykładem tego, jak najbardziej wrażliwe społeczności niestety ponoszą ciężar zagrożeń związanych z pogodą, klimatem i wodą.
W przeszłości zarówno Birma, jak i Bangladesz poniosły śmierć dziesiątek, a nawet setek tysięcy ludzi – powiedział, nawiązując do poprzednich katastrof. Dzięki wczesnym ostrzeżeniom i zarządzaniu katastrofami te katastrofalne wskaźniki śmiertelności są już na szczęście historii.
Wczesne ostrzeżenia ratują życie – powiedział.
Prawie 1 500 katastrof nawiedziło południowo-zachodni Pacyfik, powodując 66 951 ofiar śmiertelnych i 185,8 mld USD strat gospodarczych.
Azja doświadczyła ponad 3 600 katastrof, które kosztowały 984 263 istnień ludzkich i 1,4 biliona dolarów strat gospodarczych – głównie z powodu wpływu cyklonów. Ameryka Południowa doświadczyła 943 katastrof, które spowodowały 58 484 ofiar śmiertelnych i ponad 115 miliardów dolarów strat ekonomicznych.
Ponad 2 100 katastrof w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej i na Karaibach doprowadziło do 77 454 ofiar śmiertelnych i 2 bilionów dolarów strat gospodarczych.
W Europie odnotowano prawie 1 800 katastrof, które doprowadziły do 166 492 ofiar śmiertelnych i 562 miliardów dolarów strat gospodarczych.
W ubiegłym tygodniu WMO prognozowało 66 procent szans na to, że w ciągu najbliższych pięciu lat Ziemia stanie w obliczu roku, który będzie średnio o 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) cieplejszy niż w połowie XIX wieku, osiągając kluczowy próg określony w porozumieniu klimatycznym z Paryża z 2015 roku.
Źródło: PBS