Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) ujawnił, że 14,2 miliona osób mieszkających w Niemczech wyemigrowało do tego kraju od 1950 roku, co oznacza, że łączny udział imigrantów wynosi 17,3 procent, podczas gdy kolejne 4,7 miliona osób (5,7 procent) to bezpośredni potomkowie imigrantów, czyli osoby, które urodziły się w Niemczech, ale oboje ich rodzice wyemigrowali do Niemiec od 1950 roku.
Liczba imigrantów w kraju przewyższa średnią UE
Destatis wskazuje również, że prawie 19 milionów osób w Niemczech w 2021 roku miało historię imigracyjną, co stanowi 23 procent populacji.
Obecnie w Niemczech mieszka łącznie 82,3 miliona osób, z czego 72 procent nie ma historii imigracyjnej, a imigranci stanowią 17 procent. Ponadto potomkowie stanowią sześć procent populacji, a pięć procent ma jednego rodzica imigranta.
Ogólnie rzecz biorąc, liczba imigrantów w kraju przewyższa średnią UE, która wynosi 10,3 procent, podczas gdy imigranci w Niemczech stanowią 17,3 procent populacji. Te wskaźniki plasują Niemcy na siódmym miejscu na tej liście, po Irlandii i Austrii, gdzie imigranci stanowią odpowiednio 18,7 i 19,3 procent populacji.
Ponadto w pierwszej czwórce krajów o najwyższym odsetku imigrantów znajdują się Luksemburg, Szwecja i Cypr, gdzie odpowiednio 20,7, 21,9 i 22,1 procent ludności stanowią imigranci. Na pierwszym miejscu znajduje się Malta z 22,3% populacji imigrantów.
Z drugiej strony, kraje o najniższych wskaźnikach to Polska, Rumunia i Bułgaria wszystkie mają mniej niż jeden procent populacji imigrantów.
W 2022 roku ludność Niemiec osiągnęła wysoki rekord 84,3 miliona osób, a w kraju mieszkało o 1,1 miliona osób więcej. Jako jedną z przyczyn wzrostu liczby ludności w Niemczech podaje się imigrację, która zrekompensowała niski przyrost naturalny i starzenie się społeczeństwa, zwłaszcza przy dużej liczbie napływających obywateli Ukrainy, która miała miejsce w ubiegłym roku.
Tylko w pierwszej połowie roku w Niemczech odnotowano wzrost liczby mieszkańców o 740.000, przy czym liczba ta była napędzana przez kryzysy w Syrii, Afganistanie i Iraku.
Wcześniej z raportu migracyjnego Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (BMI) wynika, że w 2021 roku nastąpił gwałtowny wzrost migracji netto do Niemiec, a odsetek osób, które wyemigrowały do Niemiec, osiągnął 63,8 procent. Większość imigrantów pochodziła z Rumunii i Polski, odpowiednio 14,4 i 7,3 procent wszystkich imigrantów pochodziło z tych krajów. Ponadto 5,4 procent imigrantów pochodzi z Bułgarii.
Źródło: Shengenvisa