Chłopiec, obecnie 15-letni, przyznał się do winy pod zarzutem umyślnego wywołania niepokoju przez groźby i został skazany na sześć miesięcy w ośrodku resocjalizacyjnym dla nieletnich.

U chłopca zdiagnozowano zaburzenia
W dokumentach sądowych z 26 stycznia stwierdzono, że chłopiec ustawił zdjęcie prowizorycznej broni jako swoje zdjęcie profilowe na WhatsApp. Zostało ono zauważone około 2022 roku przez jego kolegów z klasy i wychowawcę, którzy powiadomili jego matkę.
Ponieważ chłopiec był znany z nagłego szału, jego matka obawiała się o bezpieczeństwo swoje i swojego przykutego do łóżka męża. Następnego dnia zgłosiła ten incydent na policję.
Policja przybyła na miejsce i stwierdziła, że chłopiec zamknął się w swoim pokoju i nie chciał otworzyć drzwi. Gdy policja otworzyła drzwi kluczem, okazało się, że chłopiec wymachuje prowizoryczną bronią.
Został aresztowany bez walki.
U chłopca zdiagnozowano zaburzenia komunikacji społecznej i zaburzenia adaptacyjne, ale stwierdzono, że jest zdrowy umysłowo.
Według dokumentów sądowych, chłopiec miał skrajne poglądy na temat terroryzmu i radykalizacji, i wyrażał myśli o wyrządzeniu krzywdy sobie i kolegom ze szkoły. Do szkoły zabierał również ostre przedmioty, takie jak nóż i zestaw do szycia.
W jednym przypadku, gdy przypomniano mu o konieczności odrobienia pracy domowej, wyrzucił swój telefon komórkowy przez okno klasy. Był również znany z tego, że rzucił w swoją matkę napojem w puszce i zamachnął się metalową kolbą.
Sędzia uznał, że nadzór kuratora jest nieodpowiedni dla chłopca, ponieważ nie ma on odpowiedniego wsparcia i nadzoru ze strony rodziny, ponieważ jego ojciec jest przykuty do łóżka z powodu paraliżu po wypadku, a matka jest przerażona i nie potrafi go kontrolować.
Matka, ulegając jego żądaniom, dostarczyła nóż kuchenny, który posłużył mu za prowizoryczną broń. Ponadto zwlekała ze zgłoszeniem sprawy na policję, zauważył sędzia.
Prokuratura twierdziła, że chłopiec powinien zostać umieszczony w ośrodku resocjalizacyjnym dla nieletnich na 24 miesiące, ale sędzia stwierdził, że jest to nieproporcjonalne do wagi przestępstwa.
Chłopiec, który odwołał się od wyroku, odmówił udziału w terapii i stwierdził, że wymóg uczestniczenia w poradnictwie lub terapii jest nieuzasadniony.
Źródło: ST