Trzech nietrzeźwych rowerzystów

Bycie uczestnikiem ruchu drogowego obliguje każdego kierowcę do stosowania się do przepisów prawa. Zapomnieli o tym trzej młodzi mężczyźni, którzy pod osłoną nocy, poruszali się rowerami w stanie nietrzeźwości. Policyjna kontrola drogowa zakończyła się dla nich wysokimi mandatami karnymi.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu wykroczeń, jazda rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem zagrożonym mandatem w kwocie 500 złotych lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Po za aspektem prawnym, nietrzeźwy kierujący rowerem, stanowi realne zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa ale także dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W poniedziałek 25 stycznia podczas nocnego patrolu Zbąszynka, tuz przed godzina 1:00, policjanci zauważyli trzech mężczyzn, którzy odjeżdżali spod jednego ze sklepów w Zbąszynku. Cykliści kierowali rowerami, jednak mieli problem z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy. Podczas przeprowadzonej kontroli drogowej, okazało się, że każdy z nich, zanim wsiadł na rower, wcześniej spożywał alkohol. Przeprowadzone badania trzeźwości wykazały, że trójka mieszkańców Zbąszynka jest nietrzeźwa. W organizmach dwóch 20-latków znajdował się alkohol w ilości 0,9 promila pierwszy z nich i 1,5 promila drugi rowerzysta. Natomiast wynik badania 22-latka wykazał aż 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zabronili mężczyznom dalszej jazdy rowerem oraz w związku z tym, iż każdy z nich dopuścił się wykroczenia z art. 87 § 1a, zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 500 złotych.
Pamiętajmy! Każdy nietrzeźwy kierowca, nie ważne jakim pojazdem się porusza, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Reagujmy jeżeli widzimy osoby, które wcześniej spożywały alkohol i wsiadają za kierownicę jakichkolwiek pojazdów. Nie dawajmy im na to przyzwolenia, zgłośmy taki fakt dzwoniąc pod nr 997 lub 112. Alkohol za kierownicą to przyczyna wielu śmiertelnych zdarzeń drogowych!