Powiat w ścieżkach rowerowych

Powstaną może za dwa, trzy lata, może później. Ważne jest jednak to, że do połączenia powiatu świebodzińskiego trasami rowerowymi jest coraz bliżej.

Do 10 grudnia bieżącego roku ma powstać opracowanie koncepcji budowy ścieżek rowerowych w kierunku Łagowa oraz Zbąszynka. – Postanowiliśmy, że przed projektem technicznym powstanie koncepcja tych ciągów rowerowych z bardzo dużą dokładnością realizacji. Wstępnie mamy już porozumienie z sąsiednimi gminami jakby to wszystko miało wyglądać – relacjonuje zastępca burmistrza Krzysztof Tomalak.
Łącznie w planach są do zrealizowania trzy trasy. Pierwsza z nich ma przebiegać od Świebodzina przez Lubrzę, Boryszyn, Sieniawę do Łagowa i dalej do Gronowa. Wyniesie około 30km. Druga ma biec od Świebodzina przez Szczaniec do Dąbrówki Wielkopolskiej. – Tutaj już są dwa warianty. Jej dokładny kurs wyznaczy wykonawca. Jeśli uzyska zgodę od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, to ścieżka będzie wychodzić z miasta prosto do Kupienina przy drodze krajowej. Jeśli nie, to przez Lubinicko, Jeziory i dalej już na Ojerzyce. Właśnie te terenowe kwestie będzie już uzgadniał wykonawca-projektant z uprawnieniami – wyjaśnia Marek Kościukiewicz z Wydziału Budownictwa i Zamówień Publicznych. Ostatnia trasa ze Świebodzina do Zbąszynka również ma dwie opcje. Ma przebiegać przez Lubinicko, Jeziory, a później albo przez Opalewo i Koźminek, albo Smardzewo i Budzewo. Niezależnie od wybranej alternatywy ma mieć długość około 25 km.
– Wykonawca ma wykonać wstępne dokumenty, sprawdzić wszystko w terenie, przygotować mapy i dopiero wtedy gminy zdecydują wspólnie o danej opcji. Wpływ na decyzję tutaj na pewno może mieć cena, lepsza lokalizacja czy chociażby kwestia mniejszej ilości drzew do wycinki przy budowie ścieżki. Będziemy na to patrzeć pod każdym kątem – mówi Marek Kościukiewicz.
Kiedy można liczyć na nowe trasy rowerowe? Tutaj jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Koncepcje na pewno powstaną w grudniu. W przyszłym roku mają zostać wykonane na ich podstawie projekty. Reszta zależy od funduszy. Nie wiadomo, czy którakolwiek gmina bez zewnętrznego wsparcia finansowego zdecyduje się na realizację. Póki co koncepcja powstaje z własnych środków każdej gminy. – Mówi się, że w nowym rozdaniu środków unijnych będą małe szanse na ścieżki rowerowe – stwierdza Krzysztof Tomalak. – Zawsze dofinansowań można szukać w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, jak tylko znajdzie się jakiś program, to będziemy składać wnioski. Musimy brać pod uwagę to, że w każdej z tych ścieżek Świebodzin ma do wykonania krótkie odcinki. Pozostałe gminy mogą nie udźwignąć własnoręcznej budowy, dlatego mocno liczymy na zewnętrzne środki – dodaje Marek Kościukiewicz.