OSTROŻNIE PODCZAS FERII

Czego unikać w zimowe ferie.
Podczas zimowego wypoczynku trzeba pamiętać o zasadach bezpiecznego zachowania. Policja przypomina o zwiększeniu uwagi wobec najmłodszych, którzy w okresie ferii będą korzystać z uroków zimy. Funkcjonariusze już kontrolują stawy, jeziora oraz miejsca zimowego wypoczynku aby czas ferii minął bezpiecznie. Często brak zorganizowanego wypoczynku oraz nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy miejsca, w których bawią się nasze dzieci. Mówmy im o zagrożeniach, ostrzegajmy przed tragicznymi konsekwencjami. Pytajmy nasze dzieci gdzie i z kim idą. Podczas rozmowy przypominajmy im o zagrożeniach i niebezpieczeństwach.
Musimy pamiętać, że wchodzenie na zamarznięte stawy lub inne zbiorniki wodne, zawsze niesie ryzyko załamania się lodu. Pokrywa lodowa ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całej powierzchni. Zabawa w takich miejscach może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie.
Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:
– do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego,
– uważajmy na drodze i na chodniku, na śliskiej nawierzchni droga hamowania jest o wiele dłuższa
– nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy, narciarzy, uważajmy również na innych podczas jazdy na łyżwach
– unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości,
– nie rzucaj śnieżkami w jadące samochody – to może być przyczyna groźnego wypadku,
– zawsze informujmy (w domu, schronisku, obozie) dokąd i którędy idziemy oraz kiedy wrócimy,
– na wycieczki, zwłaszcza w górach, wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności ( np. naładowany telefon komórkowy) i asekuracyjne,
– nie wchodźmy na zamarznięte rzeki, jeziora i stawy, do jeżdżenia na łyżwach i ślizgania się wybierajmy ze zorganizowanych lodowisk.
Pamiętajmy w razie zauważenia zagrożenia dzwoń nr 997 lub 112!