Nowe lampy

Jeszcze w tym roku w zachodniej części Wilkowa powstanie nowe oświetlenie.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni postanowili przyznać 400 tys. zł na zadanie inwestycyjne „Budowa oświetlenia drogowego w miejscowości Wilkowo – etap I”. – Sprawa spadła jak grom. Enea jeszcze w roku 2012 dała nam znać, że zamierzają modernizować sieć napowietrzną w Wilkowie. Zasugerowali, że wszystko zostanie zdemontowane, bo nowa sieć będzie przebiegała innymi trasami niż teraz – mówi odpowiedzialny za oświetlenie uliczne na terenie miasta i gminy Zbigniew Koła z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. – Enea w ramach przebudowy sieci będzie chować te „pajęczyny” kabli pod ziemię, ale ich inwestycja nie obejmuje oświetlenia wioski. Ustaliliśmy, że musimy ustawiać nowe słupy i lampy, i robić projekt równolegle do nich, żeby nie zostać bez oświetlenia – dodaje burmistrz Dariusz Bekisz.
Gmina zdecydowała się na wykonanie od podstaw nowego oświetlenia. Będzie nowoczesne, skablowane. Aluminiowe słupy zastąpią obecne krzywe betonowe. Same oprawy będą energooszczędne i ledowe, tak żeby iść z duchem czasu. – Przez 2014 rok robiliśmy dokumentację, byliśmy przygotowani, ale nie wiedzieliśmy, kiedy Enea zacznie swoje roboty. Raptem 15 maja dostaliśmy sygnał, że przystępują do modernizacji. Teraz jesteśmy określeni umową, że do 30 listopada musimy wykonać pierwszy etap, czyli Wilkowo zachodnie – tłumaczy Zbigniew Koła. Obecnie przygotowywany jest projekt kosztorysu inwestorskiego i ofertowego, żeby móc niebawem przeprowadzić procedurę przetargową wyboru wykonawcy.
Pierwszy etap pochłonie wspomniane 400 tys. zł i zapewni 37 nowych punktów oświetleniowych. Druga, jeszcze nieokreślona w czasie część, przyniesie 45 lamp. – Przy okazji wykonania tego projektu chcemy również wykonać dodatkowe punkty oświetleniowe przy drodze w kierunku Wilkowa Kolonii oraz w kierunku Kamionki. Są to ciemne tereny, aż się prosi o wstawienie oświetlenia – dodaje Zbigniew Koła.