Noc w muzeum

Świebodzin. W piątek 19 maja odbyła się w Świebodzinie noc muzeów, cykliczna impreza obejmująca swoim zasięgiem ponad setkę europejskich miast, w tym kilkadziesiąt miast w samej Polsce.

Piątkową imprezę, której wątek przewodni brzmiał „śladami średniowiecznych faktów i legend”, rozpoczęło uroczyste otwarcie wystawy dotyczącej codziennego życia Grodziszcza, wczesnośredniowiecznego grodu położonego w sąsiedztwie Świebodzina. Prezentację będzie można zobaczyć do końca sierpnia, zawiera ona ciekawe odkrycia dotyczące genezy miasta Świebodzin.
W programie był również film o historii wąwozu w Górzykowie, który został nakręcony na podstawie legendy ze „Wstępu do kulturoznawstwa powiatu Sulechów”. Następnie Piotr Bonar, prezes Stowarzyszenia łucznictwa Tradycyjnego opowiedział o tradycjach i technice strzelania z łuku. Po krótkiej przerwie Marek Nowacki, dyrektor muzeum wygłosił prelekcję dotyczącą historii obszaru świebodzińskiego na przełomie XIII i XIV w. Na koniec uczestnicy mięli okazję zobaczyć prezentację dotyczącą wstępnych prac badawczych na zniszczonym gródku stożkowym w Lubrzy. Po prezentacjach uczestnikom umilił czas koncert zespołu Trio B.C.C.
Przy okazji nocy muzeów udostępniono zwiedzającym taras widokowy i wieżę ratuszową. Wieża ratuszowa prawdopodobnie zostanie otwarta na stałe jak zapowiedział dyrektor muzeum. Będzie to dodatkowa atrakcja dla turystów odwiedzających miasto, choć pewnie mieszkańców również zainteresuje możliwość wejścia na wieżę i zobaczenia panoramy miasta.
Artur Laczek