Naturalne produkty dla zdrowia i urody- czyli „Co w stawach piszczy”. Bóle stawów, zwyrodnienia stawów, zanik chrząstki, artroza.

Dzień dobry Państwu. W dzisiejszym wydaniu gazety przeczytacie co „piszczy” w naszych stawach. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele osób cierpi na bóle stawów, kręgosłupa (kręgosłup traktujemy jako „system” kości i stawów), leczą się latami z różnym skutkiem. Najczęściej po krótkotrwałej poprawie problemy wracają. Dla czego tak się dzieje, dlaczego leczenie jest tak mało skuteczne?
Odpowiedź jest bardzo złożona i wymagałaby cytowania wielu prac naukowych prowadzonych w tym kierunku. Urazy mechaniczne to przyczyna bezpośrednia ale ich następstwem i tak jest stan zapalny. Każdy stan zapalny w stawach może doprowadzić do degeneracji tkanek stawowych. Podczas wizyty zadaję wiele pytań. Pytam o przyzwyczajenia żywieniowe, pytam czy są problemy z zaparciami, pytam czy występują objawy alergiczne, zmiany na skórze, czy są objawy „zgagi”, refluks. Takich i wielu innych pytań prawdopodobnie nie usłyszycie u swojego lekarza. Dlaczego? Nie wiem. Może nie jest to dla niego ważne. Dla mnie jest. Im więcej tak zadawanych, celowo ukierunkowanych pytań tym więcej różniących się u każdego pacjenta odpowiedzi. To jest powodem, że terapie takich jak i wszystkich innych schorzeń muszą być dobrane dla każdego indywidualnie. Jeżeli coś pomogło Pani Goździkowej to nie znaczy, że pomoże wam. I dla tego wymienię tylko kilka znanych mi produktów, które mogą być bardzo przydatne w terapii chorych stawów, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i stymulująco do odbudowy tkanek stawowych jednak nie podam żadnej uniwersalnej skutecznej recepty.
Chondrocyt „produkuje” nową chrząstkę zastępując zużytą. Jak wspomniałem „chory” chondrocyt przestaje tworzyć nową tkankę a wręcz przeciwnie, niszczy tą, która jest jeszcze w stawie (artroza). Leczenie objawowe to działanie przeciwbólowe, jednak wygląda to tak jak rozbicie termometru przy wysokiej gorączce. Nie likwiduje istoty problemu.
Jakie powinniśmy podjąć terapie? Przede wszystkim powinniśmy unormować pracę chondrocytu, uaktywnić go, zlikwidować stany zapalne (przyczyny stanów zapalnych) i „podać” w to miejsce składniki potrzebne do odbudowy chrząstki. Wydaje się proste, ale…
Trzeba wiedzieć, że chondrocyt wytwarza specjalne składniki chrząstki z cukrów, glukozy jedynie w środowisku enzymów, które niestety niszczy stan zapalny. Tu od razu widać, że w pierwszym rzędzie trzeba doprowadzić do likwidacji stanów zapalnych (podkreślam- przyczyn). Wymienię kilka naturalnych produktów działających przeciwzapalnie:
Cynamon, czarny pieprz, curry, a zwłaszcza imbir i kurkuma. Możecie śmiało przesadzać w ich spożywaniu.
Absolutnie wyeliminować należy tłuszcze „trans”. Zapomnieć o margarynach, olejach rafinowanych. Większość z nich sprzyja powstawaniu stanów zapalnych a szczególnie oleje i margaryny słonecznikowe, kukurydziane, sojowe i winogronowe. Radzę używać oleje zimno-tłoczone o dużej zawartości Omega-3 np. z lnu i lnianki, na zimno do surówek, sałat, past. Omega-3 działa przeciwzapalnie a ponadto redukuje enzymy, które niszczą chrząstkę. Aby wzmocnić działanie przeciwzapalne tych olejów można dodać do nich zioła typu tymianek, rozmaryn, oregano, mięta i czosnek. Do smażenia godny polecenia jest bezzapachowy i z aromatem olej kokosowy, klarowane masło i smalec. Badania potwierdzają działanie przeciwzapalne cynamonu, imbiru, czarnego pieprzu, curry. Jednak dla mnie liderem jest kurkuma, imbir i pieprz cayenne (kapsaicyna) a zwłaszcza w połączeniu cynkiem a najlepiej z mieszanką minerałów, których i tak nam brakuje („Aktywne Minerały”niebawem w naszym sklepie). Główną bronią z natury jest Harpagophytum inaczej „czarci pazur”. Jest to roślina o niezwykłych właściwościach przeciwzapalnych i redukuje poziom cytokin, redukuje ból i co ważne hamuje działanie enzymów niszczących chrząstkę stawową. Czarci pazur jest podobnie skuteczny jak leki najnowszej generacji z tą różnica, że nie ma tylu działań niepożądanych. W stanie chorobowym stawów jest upośledzona produkcja pewnych składników, którą można pominąć podając gotową hondroitynę i glukosaminę. Przeciwbólowo można w tych przypadkach zastosować liście pokrzywy, które zawierają składniki przeciwzapalne i hamują produkcję interleukiny. Dzięki temu możemy zredukować dawki nieobojętnych, toksycznych leków.
A teraz bardzo ważne!!! Jeżeli Pani Goździkowa zaproponowałaby duże dawki witaminy „C” to bym się z tym zgodził. Witamina C w dużych dawkach??? Jestem bardzo za i to w wielu innych problemach zdrowotnych. A na 100% namawiam do polubienia galaret, żelów o dużej ilości kolagenu. Kolagen „kocha” witaminę B6 i D3 wapń, bor, a także magnez. Moczenie stóp w lekkim roztworze chlorku magnezu sześciowodnego- polecam. Nie „kurujcie się” galaretkami owocowymi. Fakt, że żelatyna z kości zawiera bardzo potrzebne składniki dla odbudowy stawów, szczególnie aminokwas o nazwie prolina, to nie polecam galaretek owocowych ze względu na cukier, który sprzyja stanom zapalnym.
Jeżeli doczytaliście do tego miejsca to już wiecie co w stawach piszczy. Jeżeli myślisz, że mogę Tobie pomóc, to zadzwoń i umów wizytę.

Wszystko co jest nam potrzebne by zachować zdrowie odnajdziemy w naturze i w nas samych. Zapraszam za dwa tygodnie do przeczytania co jeszcze i „gdzie piszczy”.

Pozdrawiam Państwa serdecznie. Piszcie Państwo nadal na adres info@naturalniezdrowo.pl i odwiedzajcie nasz sklep w Świebodzinie(bazar). Produkty można zamawiać w naszym sklepie internetowym z odbiorem własnym lub z przesyłką: www.sklep.naturalniezdrowo.pl
Działa od kilku dni internetowa hurtownia produktów naturalnych (info na www.mirongroup.pl ).
Chcąc umówić termin konsultacji w zakresie „medycyny naturalnej” (energetycznej) proszę dzwonić bezpośrednio do mnie-
Miron Humienny
tel. 507 038 679.
Notka, którą tak „lubię”: Zaznaczam, że moje wypowiedzi są wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym i w żadnym razie nie mogą być traktowane jako forma konsultacji lekarskiej, terapeutycznej itp.
Miron Humienny