Dożynki gminne

Sobotnie popołudnie 5 września było wyjątkowo uroczyste.Odbyły się gminne dożynki. Konkursów i atrakcji było bez liku, dzięki czemu tegoroczne święto plonów, sądząc po minach jego uczestników, na długo pozostanie w pamięci
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15 w kościele p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Ługowie. Po mszy dziękczynnej za plony zostały tam poświęcone wieńce dożynkowe, które przygotowali mieszkańcy okolicznych wsi. Owe wieńce stanęły również w szranki o laur w konkursie na “Najciekawszy Wieniec Dożynkowy”. Swe propozycje przygotowały wsie: Borów, Kupienino, Glińsk, Gościkowo, Jordanowo, Ługów, Rusinów, Rudgerzowice, Wilkowo, Grodziszcze, Nowy Dworek oraz Rzeczyca. Równie ważnym konkursem, który znalazł rozstrzygnięcie tego dnia, był finał XXI zmagań o tytuł “Najpiękniejszej Zagrody Wiejskiej Gminy Świebodzin”.
Po mszy korowód dożynkowy ze Świebodzińską Orkiestrą Dętą na czele przeszedł ulicami Ługowa na boisko sportowe, gdzie odbyła się ceremonia przekazania bochna chleba wypieczonego z tegorocznych plonów burmistrzowi Świebodzina, Dariuszowi Bekiszowi. Zaszczyt jego przekazania przypadł tegorocznym starostom dożynkowym: sołtysowi Ługowa Marcinowi Naksowi oraz Barbarze Piechockiej Swe podziękowania za pracę rolników i gospodarzy przekazywali włodarze gminy, burmistrz Dariusz Bekisz oraz przewodniczący rady miejskiej Tomasz Olesiak.
Po części oficjalnej uroczystości rozpoczęły się tam występy oraz zabawa. Najpierw swoje umiejętności zaprezentowali członkowie Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa z Zielonej Góry. Przebrani w barwne ludowe stroje tancerze- soliści oraz grupa śpiewacza, wywołali swoim występem gorący aplauz licznie zgromadzonej widowni. Nie mogło tego dnia zabraknąć również prezentacji artystycznych mieszkańców sołectw gminy Świebodzin. Pod wieczór sceną zawładnęła gwiazda wieczoru, czyli zespół „Jacaro”. Następnie rozpoczęła się huczna zabawa taneczna wraz z zespołem „Czadersi”.