Ćwiczenia w komendzie

Świebodzin. O godzinie 11 w jednostce uruchamia się cichy alarm informujący o zagrożeniu w jednym z pomieszczeń. Na miejsce natychmiast udaje się pomocnik dyżurnego jednostki i zauważa, że w jednym z pomieszczeń wybuchł pożar. Wraz dyżurnym natychmiastowo informują Straż Pożarną oraz komendanta. Zostaje zarządzona natychmiastowa ewakuacja.. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

W świebodzińskiej jednostce 20 kwietnia odbyły się ćwiczenia na wypadek pożaru. Celem było sprawdzenie działania instalacji i zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz usunięcie ewentualnych usterek. Oprócz kontroli urządzeń bardzo ważnym było także przećwiczenie zachowań osób będących w budynku.
Najistotniejszym elementem oczywiście była ewakuacja i do tego budynek jest przystosowany. Z każdego miejsca jest wyznaczona trasa, którą należy udać się, aby móc bezpiecznie opuścić budynek na miejsce zbiórki. Całość oznaczona jest odblaskowymi elementami. W budynku także są gaśnice, koce oraz inne elementy niezbędne podczas zagrożenia, jakim jest pożar. Nie jest to jednak jedyne, co ćwiczyły i czego nauczyły się osoby pracujące w budynku komendy. Przed opuszczeniem budynku należało odłączyć urządzenia elektryczne, zamknąć okna oraz drzwi, aby nie było dopływu tlenu, który podtrzymywałby ogień. Ćwiczenia przebiegły pomyślnie. Każdy z pracowników komendy zachował się prawidłowo i bezpiecznie opuścił budynek.